Yönetmelik ile Otopark Sorunu Bitecek!

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, "Otopark Yönetmeliği"ne ilişkin "Büyükşehirlerde, şehir merkezlerindeki otopark problemini tamamıyla aşabilecek bir düzenleme." dedi.

Kurum, "Şehir merkezlerindeki otopark ihtiyacını karşılamak adına, park ve meydanların altına otopark yapabilme imkanı getiriliyor. Büyük şehirlerde, şehir merkezlerindeki otopark problemi tamamıyla aşabilecek bir düzenleme."

Kurum, "Şehir merkezlerindeki otopark ihtiyacını karşılamak adına, park ve meydanların altına otopark yapabilme imkanı getiriliyor. Büyük şehirlerde, şehir merkezlerindeki otopark problemi tamamıyla aşabilecek bir düzenleme."

HER DAİRE İÇİN 1 OTOPARK

Bursa Valisi'ni makamında ziyaret eden Bakan Kurum, burada yaptığı konuşmada, Otopark Yönetmeliğinin 15 Eylül'de yürürlüğe gireceğini hatırlatarak, "Şehir merkezlerinde sokakları biraz daha rahatlatacağız. Artık sokak üzerinde değil, binaların altında, her daireye bir otopark düşecek şekilde yapacağız." diye konuştu.

OTOPARK SORUNUN ANEŞTER

Murat Kurum, "Ticari aks olan yerlerde, konut alanı dahi olsa bu alanlarda, hak sahibi isterse binada hiçbir plan değişikliği yapılmaksızın binayı katlı otopark yapabiliyor. Bu alanlarda da otopark ihtiyacını, plan değişikliği yapılmaksızın çözebileceğiz. Yine önemli bir karar, tüm kamu alanlarında ilgili kamu idaresinin onayıyla otopark yapabileceğiz. Otopark alanlarını, mevcut binaların veya bahçelerin altında yapabileceğiz. Bu da şehir merkezlerindeki otopark ihtiyacı adına önemli."

PARK ET, DEVAM ET

Murat Kurum, Türkiye geneli için mekansal ve stratejik plan hazırladıklarına dikkati çekerek, "Şehirlerin planlarını yeniden gözden geçiriyoruz. Bunlara ilişkin, bundan sonra yapılacak düzenlemelerde 'Park et, devam et' sistemini getiriyoruz. İmar planlarında, toplu ulaşım noktalarında, büyük otopark alanları bırakılma zorunluluğu getiriyoruz. Bu sayede insanlar toplu ulaşıma arabalarıyla gelecek, arabalarını park edecek ve buradan toplu ulaşımla şehir merkezine gidecek. 

ARABAMI NEREYE KOYACAĞIM KAYGISI SON BULACAK

"Dolayısıyla şehir merkezine arabayla gelme veya toplu ulaşıma gittiğinde 'Arabamı nereye koyacağım?' kaygısı yaşanmayacak. Bu da önemli bir düzenleme. Yine şehir merkezlerindeki trafik problemini çözmek, otopark ihtiyacını karşılamak adına, park ve meydanların altına otopark yapabilme imkanı getiriliyor. Bu da çok önemli bir değişiklik. Büyük şehirlerde, şehir merkezlerindeki otopark problemi tamamıyla aşabilecek bir düzenleme. Otopark yapan herkes, otoparkların yüzde 1'ini bisiklet, yüzde 5'ini engelli park yeri, yüzde 2'sini de elektrikli araç için ayırmak zorunda."

YÖNETMELİK 15 EYLÜL SONRASI İÇİN GEÇERLİ

Yönetmeliğin yürürlüğe gireceği 15 Eylül'den sonra yapılacak başvurular için yeni kuralların geçerli olacağına işaret eden Kurum, "Yönetmelik, 15 Eylül'den önce ruhsat başvurusu yapan, ruhsat işlemleri belediyede devam eden, imar durum belgesi almış başvuru sahiplerini ilgilendirmiyor. Onlar eski yönetmelikten faydalanabiliyor." ifadelerini kullandı.

MAVİ BAYRAKLI PLAJ SAYISINDA DÜNYA ÜÇÜNCÜSÜYÜZ

Mavi bayraklı plajları artırmak için yoğun çaba sarf ettiklerine de değinen Kurum, "Bu konuda, dünyada üçüncüyüz. İnşallah bu seviyeyi daha da artıracağız. Kirlilik veya kirliliğe sebep olacak hiçbir olaya müsaade etmeyeceğiz. Sorumlularıyla ilgili her türlü cezai işlemin gereğini yapıyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

OTOPARK HER DAİREYE OTOPARK OTOPARK YÖNETMELİĞİ PARK ET DEVAM ET TOPLU ULAŞIM TOPLU TAŞIMA MAVİ BAYRAK