YIKILACAK OLAN EVLERDE OTURAN KİRACI HAK TALEP EDEBİLECEK Mİ?

Kentsel dönüşümün etki alanının genişlemesi ile birlikte mevcut konutların yenileme öncesi hukuki durumları da merak konusu olmaya devam ediyor. Mülk sahipleri, yıkım ve yeniden yapım aşamalarını içeren dönüşüm öncesi müteahhitlerin tekliflerini değerlendiriyor. Teklif sonrası ise yeni binalarının özellikleri açısından verilen taahhütlere göre tercihlerini yaparak dönüşüm sürecini başlatıyorlar.

Kentsel dönüşümde müteahhitle yapılan anlaşmada en öne çıkan konu, daire sahiplerinin yeni binadan alacağı pay oluyor. Daire sahipleri müteahhitle yüzdelik pay üzerinden bir anlaşma imzalıyor. Buna göre ev sahipleri kimi zaman bir ya da birden fazla daireye sahip olabiliyor. Kimi zaman da eskiden sahip oldukları daireden daha küçük bir daire ile yetinmek durumunda kalabiliyorlar.

Peki, yıkılacak evde oturan kiracı hak talep edebiliyor mu? Bu sorunun yanıtı aslında “Hayır.” Ancak daire paylaşımı sonrasında geriye kalan fazla daireler için binada oturan kiracılara satın alma önceliği tanınıyor.  Dolayısıyla yıkılan binada oturan kiracının taşınma yardımı dışında yeni binada eğer fazla daire varsa avantajlı satın alma hakkı bulunuyor.

Kentsel dönüşüme tabi olan binalarda kiracı olan ya da yeni kiracı olarak girecek olanların mevcut durumun öngörüsüyle hareket etmelerinde fayda bulunuyor. İki aylık kira bedeli karşılığı ödenen taşınma yardımı dışında kesin hakların bulunmaması nedeniyle planlı hareket etmek yaşanılması muhtemel mağduriyetlerin de önüne geçmeyi sağlayabiliyor.

emlak gündemi emlak haber gündem kiracı