YENİ GÖZDE KARAYİPLER.

Yatırımcılar, bu sefer Karayipler'e göz dikti.

Tüm dünyada küresel krizin yaşandığı günümüzde; Amerika ve Avrupa başta olmak üzere yatırımcılar, yurt dışı gayrimenkul yatırımlarına eğilim gösteriyor. Türkiye'de ve dünyada son yılların en popüler yatırımı gayrimenkul sektöründe ilerliyor.

Son dönemde ise gayrimenkul yatırımcısının yeni trendi Karayipler haline gelmiş durumda. Cennetin yeryüzündeki yansıması Karayipler… Turkuazın en açık tonundan derin laciverte akan pırıl pırıl denizi, palmiyelerle gölgelenen bembeyaz kumsalları, cana yakın insanları ve sımsıcak müzikleriyle güzelliklerini yarıştıran lüks tüketimin en egzotik hikayelerini sunuyor. Karayip Deniziya da diğer bir adıyla Antil Denizi üzerindeki adaları kapsayan bölge, Florida’nın güneyinden başlayarak Güney Amerika’da Venezuela’nın kuzey batısına kadar uzanıyor.

Yeni Bir Hayat CEO’su Şevki Akyadın, Karayiplerde yatırım yapanların mülklerini buradaki yerel işletmelere kiraladıklarını, işletmelerin satın alma bedeli üzerinden yıllık yüzde 6 ile 7 oranında ödeme yaptığını söylüyor. Kaostan uzak ve eşsiz doğal güzelliğe sahip Karayiplere yatırım yapanlar yılda yüzde 7 ile 8 oranında kar ediyor.

Yeni Bir Hayat CEO’su Şevki Akyadın; “Karayiplerde yatırım yapanlar genel olarak turistlerin yoğun olduğu yüksek sezonda 2 hafta, yılın nispeten daha sakin olduğu dönemlerinde 2 hafta olmak üzere toplamda 4 hafta Karayiplerde tatil yapıyorlar. Yılın 11 ayı ise mülklerini buradaki yerel işletmelere kiralıyorlar. İşletmeler de mülk sahiplerine, satın alma bedeli üzerinden yıllık yüzde 6 ile 7 oranında ödeme yapıyor”.

Bu işletmelerin dünyaca ünlü zincir otellere ait olduğuna ve hükümet tarafından onaylanan projelere yatırım yapıldığına dikkat çeken Akaydın, tesislerin marinadan, helikopter pistine, su sporları tesislerinden, golf merkezlerine, ödüllü şeflerin ev sahipliğindeki restoranlardan, dünyaca ünlü markaların butiklerine her türlü ihtiyaca hizmet ettiğini ifade ediyor. Karayiplerde ev alan şahıslar ayrıca dil ve ikamet ön koşulu olmadan vatandaş olma hakkına da sahip oluyor Avrupa Birliği ülkelerinde vizesiz seyahat edebiliyor ve vergi avantajlarından yararlanabiliyor. Kristal mavisi denizi, bereketli toprakları ve temiz havası ile sağlıklı yaşam tarzının benimsendiği Karayiplerde turizm sektöründeki büyüme ile iş ve yatırım fırsatlarında da artış söz konusu.

emlak gündemi emlak haber karayipler