Yatırım amaçlı ev alacaklara tavsiyeler

Yaşamak için ev satın alanlar kadar evinden memnun olan ve yatırım yapmak için ev almak isteyenlerin sayısı da fazladır. Yatırım amaçlı alınan evler ile oturum amaçlı alınan evler arasında bazı farklar vardır. Yatırım amaçlı ev almak isteyen kişiler evi kiraya vererek evin kendisini karşılamasını istiyor

Tapu önemlidir

Bu madde her koşulda önemsenmesi gereken bir durumdur. Yeni binalarda genelde bu sorun oluşmazken eski mahallelerden veya eski binalardan alınacak dairelerde genellikle bu sorun yatırımcının karşına çıkar. Evin tapusunda evin yasal durumunu iyi inceleyin. Kat mülkiyeti veya kat ittifakı olup olmaması önemlidir. Satın alma işlemini gerçekleştirmeden tapunun bir örneğini görmek isteyin.

Evin bulunduğu bölgenin havzası önemlidir. Evin arsası deprem bölgesinde, su havzasında veya toprak kayması bölgesinde olabilir. Yakın dönemde bir sorunla karşılaşmasanız bile olası doğal afetlerde eviniz risk altında olacaktır. Aynı zamanda bu durum evi elden çıkarmak istediğinizde fiyatının düşmesine de sebep olabilir.

Evin metrekaresi

Büyük metrekarelere sahip evler her zaman büyük paralara kiralanmaz. Özellikle yatırım amaçlı alınacak dairede 4+1 veya 3+1 evler daha pahalıdır ancak kira geliri o kadar da yüksek değildir. Üstelik bu evlerin kiralanması da daha zordur. 4+1 ev almak yerine dilerseniz iki tane 2+1 yahut üç tane 1+1 ev satın alabilirsiniz. Bir evin kira bedeli her koşulda üç evin kira bedelinden daha az olacaktır.

Yalnızca evin metrekaresi değil aidatı da önemlidir. Çok fazla konfora sahip yüksek aidatlı olan siteden ev satın almak her zaman doğru olmayabilir. Özellikle kiraya vereceğiniz durumlarda kiracınız, kullanmayacağı sosyal alanlar için aidatı ödemek istemeyecektir.

Evin konumu

Yatırım yapmak amaçlı konut satın alacaklar öncelikle gelişmekte olan bölgeleri tercih etmelidir. Gelişmiş olan bölgelerin kâr oranı gelişmekte olan bölgeye göre daha düşüktür. Örneğin şu an çok gözde olmayan bir bölgeye metro gelecek ise yahut yeni bir hastane veya okul yapılacak ise bölge değerlenecektir. Bunun gibi fırsatları kâra çevirerek daha iyi bir yatırım yapabilirsiniz.

Evin geri dönüş süresini hesaplayın

Yatırım amaçlı daire satın almak isteyen kişiler evin kendini dönüştürme süresini mutlaka hesaplamalıdır. Eviniz çok pahalı ise bu yüksek fiyata kiraya vereceğiniz anlamına gelmez. Evin bedeli ile aylık kazancını yıllara göre böldüğünüzde çıkan süre sizi mutlu ediyor ise doğru bir yatırımdır

emlakhaberleri emlakgundemi daire satın alırken satış daire satışı haber emlak