Yabancıların Markalı Konutlara İlgisi Artıyor!

Reiden Emlak Endeksi nisan ayı sonuçlarına göre, markalı konut projelerinin yüzde 8'i yabancı yatırımcılara satıldı. Bu oran, son altı aylık ortalamanın 3 puan üzerinde.

Yabancı yatırımcıların tercih noktasında ağırlıklı olarak 2+1 özellikteki konutların öne çıktığı gözlemlendi. Yabancı yatırımcılara satışlar kasımda yüzde 4, aralıkta yüzde 3, ocakta yüzde 4, şubatta yüzde 6, martta ise yine yüzde 8 oranında gerçekleşmişti.

Markalı konut üretimi yukarı yönlü

Yeni Konut Fiyat Endeksi, nisan ayında bir önceki aya göre yüzde 0,17 oranında artarak, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 3,38 oranında ve endeksin başlangıç dönemi olan 2010 yılı ocak ayına göre ise yüzde 80,40 oranında artış gerçekleştirdi ve endeks değeri 180,4'e ulaştı. Nisan ayında bir önceki aya göre, İstanbul Asya Yakası'nda yer alan markalı konut projelerinde yüzde 0,11 oranında; İstanbul Avrupa Yakası'nda yer alan markalı konut projelerinde yüzde 0,56 oranında arttı. Endeksin başlangıç dönemine göre ise İstanbul Asya Yakası'ndaki projeler Avrupa Yakası'na kıyasla 10,90 puan fazla artış gösterdi. Bu ay konut satış fiyatlarının en çok arttığı il yine Ağrı, kira fiyatlarının en çok arttığı il ise bu ay Elazığ oldu. En düşük amortisman süresini ve en yüksek yıllık brüt kira getirisini sunan iller biri hariç aynı kaldı: Aydın, Van ve Kırklareli.

Nisan ayında satışların yüzde 8'lik kısmı yabancılara

Nisan ayında, markalı konut projeleri kapsamında gerçekleştirilen satışların yüzde 8'lik (son altı aylık ortalama yüzde 5) kısmının yabancı yatırımcılara yapıldığı gözlemlendi. Yabancı yatırımcıların tercih noktasında ağırlıklı olarak 2+1 (yüzde 44) özellikteki konutların öne çıktığı gözlemlendi. Son altı aylık ortalamanın yüzde 5 olduğu yabancı yatırımcılara satışlar kasımda yüzde 4, aralıkta yüzde 3, ocakta yüzde 4, şubatta yüzde 6, martta ise yine yüzde 8 oranında gerçekleşmişti.

reiden emlak endeksi markalı projeler