Türkiye'nin Mega Projeleri!

Türkiye, dünyada da dikkat çeken mega projelerini tüm zorluklara rağmen bitirdi ya da bitirme yönünde çalışmalara ara vermeden devam ediyor.

avuz Sultan Selim Köprüsü’nden sonra, İstanbul Yeni Havalimanı, nükleer güç santrali ve Kanal İstanbul sırayla bitiyor. Yavuz Sultan Selim Köprüsü, engellemelere rağmen zamanında tamamlandı. İstanbul Yeni Havalimanı’nın %90’ı biterken, Akkuyu’da nükler santralin temeli atıldı. Kanal İstanbul'da da sondaj işlemi başladı.

Yavuz Sultan Selim Köprüsü

Türkiye ve dünya mühendislik tarihi için kilometre taşı niteliğindeki İstanbul Boğazı’na inşa edilen “dünyanın en geniş köprüsü” Yavuz Sultan Selim Köprüsü, 26 Mayıs 2016’da hizmete açıldı. Böylece Kuzey Marmara Otoyolu Projesi kapsamında 3 milyar dolara inşa edilen köprü, Asya ve Avrupa’yı üçüncü kez birleştirmiş oldu. Yeni köprü sayesinde yılda yaklaşık 1 milyar 450 milyon doları enerji, 335 milyon doları iş gücü kaybı olmak üzere toplam 1 milyar 785 milyon dolarlık ekonomik kaybın önüne geçildi. Üçüncü köprünün 29 Mayıs 2013’te temeli atılmıştı.

İstanbul Yeni Havalimanı

Çalışmalar tamamlandığında dünyanın en büyük havalimanı olacak İstanbul Üçüncü Havalimanı’nda açılışa sadece aylar kaldı. Yüzde 90’ı tamamlanan havalimanında ilk uçak 29 Ekim’de iniyor. Toplamda 35 milyar dolarlık yatırımlar tamamlandığında ilk etapta 90 milyon kişiye hizmet verecek. Yeni havalimanıyla İstanbul; bölgesel çapta uluslararası hava transfer merkezi haline gelecek. 3. havalimanın temeli 7 Haziran 2014’te atılmıştı.

Akkuyu Nükler Güç Santrali

Mersin’de yapımı planlanan Akkuyu Nükler Güç Santrali’nin temeli 3 Nisan’da atıldı. 20 milyar dolarlık proje ile Akkuyu’da toplam 4.800 MW gücünde 4 ünite nükleer reaktör inşa edilecek. Türkiye’nin enerji arz güvenliği için önem taşıyan nükleer santral, elektrik ihtiyacının %10’unu karşılayacak. Türkiye, nükleerde tecrübe edinme adına 600 Türk mühendisinin Rusya’da yetişmesini de sağlıyor.

Kanal İstanbul

Kanal İstanbul için 1/100 bin ölçekli güzergah ve rezerv yapı planı tamamlandı. Son plana göre; Kanal İstanbul 45.2 km uzunluğunda olacak. Projenin sondaj çalışmaları için de ilk kazma 15 Ocak’ta vuruldu. 65 milyar TL yatırımla yapımı planlanan projede, inşaat aşamasında 6 bin kişi, işletme aşamasında bin 500 kişi çalışacak.

mega projeler Yavuz Sultan Selim Köprüsü İstanbul Yeni Havalimanı Akkuyu Nükler Güç Santrali Kanal İstanbul