Türkiye'de Toplam 5,2 Milyar Dolarlık Yatırım...

Trakya havzasında kurulacak ve 4 milyar dolarlık yatırımla hayata geçirilecek doğalgaza Dayalı Kimya Tesisi’nde, toplam 1 milyon tonluk polietilen ve polipropilen üretilecek. Söz konusu tesisle Türkiye’nin cari açığı da yılda 1.4 milyar dolar azalacak. kırklareli ve Karaman'da inşası süren 1.2 milyar dolarlık doğalgaz kombine çevrim santralleri de Türkiye'nin elektrik üretiminin yaklaşık yüzde 5'ini karşılayacak.

Türkiye merkezli Metcap Energy Investments ile Katar merkezli Fusion Dynamics, Trakya havzasında 4 milyar dolarlık doğalgaza dayalı kimya tesisi kuruyor. 1 milyon tonluk polietilen ve polipropilen üretimi ile Türkiye’nin cari açığı da yılda 1.4 milyar dolar azalacak. MetCap Petrochemicals, Verbena Enerji and Komet Enerji aracılığıyla yapılacak yatırımlara ilişkin anlaşmalar dün Ankara’da imzalandı.

Türkiye'nin yıllık polipropilen tüketimi 2.2 milyon ton yani maddi karşılığı yıllık 3.1 milyra dolara denk geliyor. Yıllık 2.1 milyon tonu ithal ediliyor. Polietilen alanında da durumlar farklı sayılmaz.

2020 yılında hayata geçecek, 1.4 milyar dolar Türkiye'de kalacak

Anlaşma kapsamında; Türkiye’de Trakya havzasında hayata geçirilecek 4 milyar dolarlık tam entegre doğalgaza dayalı kimya tesisi, yıllık 2,6 milyon ton metanol ve 1 milyon tonluk hafif olefin üretim kapasitesine sahip olacak. Bu ürünlerden 400 bin tonluk polietilen ve 600 bin tonluk polipropilen elde edilecek. 

 Her iki santralda da General Electric’in 9HA.02 model türbinleri kullanılacak; dünyanın en büyük, en verimli ve olası kesintilere karşı en esnek sistemi santrallara entegre edilecek. Her iki santral da General Electric tarafından inşa edilecek ve işletilecek.

MetCap Energy Investments ve MetCap Petrochemicals Başkanı Dr. Celal Metin Bu da Türkiye’nin toplam ithalatını yaklaşık 1.4 milyar dolar azaltırken, Türkiye ekonomisine önemli bir katkıda bulunacak. Gelecek yıllarda göğsümüzü kabartacak bu projelerde, Fusion Dynamics gibi bir şirketle işbirliği yapmaktan da son derece memnunuz” dedi.

emlak gündemi emlak güncel haberler güncel haberler türkiye enerji tüketim trakya kırklareli karaman anlaşma katar