Türkiye'de Konuta Talep Bitmez!

GYODER Başkanı Feyzullah Yetgin, sektörde olağanüstü bir durgunluk olmadığını, satışların geçen yılla aynı olduğunu belirterek, Türkiye'de konuta talebin bitmeyeceğini söyledi.

GYODER Başkanı Feyzullah Yetgin, "Türkiye'de konut sektörü dinamikleri çok kuvvetli, konuta talep bitmez"

GYODER Başkanı Feyzullah Yetgin, "Türkiye'de konut sektörü dinamikleri çok kuvvetli, konuta talep bitmez"

DURGUNLUK YOK, GEÇEN YILLA AYNI SEVİYEDEYİZ

İnşaat sektöründe 12 gün önce yeni bir konut kampanyası başladı. 31 Ekim'e kadar devam edecek kampanya ile 100 bin konut satılması hedefleniyor. Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) Yönetim Kurulu Başkanı Feyzullah Yetgin, "Sektörde olağanüstü bir durgunluk yok. İlk 6 aylık performans geçen yılın aynı dönemiyle başa baş. Öte yandan kampanyaya ilgi yoğun. İlk günden itibaren satış ofisleri ve call center'larda ciddi bir hareketlilik oldu. GYODER olarak, kampanyada, 21 üyemizin toplam 77 projesiyle yer alıyoruz."

KAMPANYA SONRASI FİYATLAR YÜKSELİR

Yetgin, "İdeal olan bu finansmanın finansal kuruluşlar tarafından yapılmasıydı. Ancak 15 Mayıs'tan sonraki faiz artışlarıyla birlikte konut kredileri yüzde 1'in üzerine çıktı. Bu kampanyada ise 120 ay vadeyle yüzde 0.98 faiz sunuluyor.

Kampanya özellikle bekle-gör durumundaki konut alıcılarını harekete geçirdi. Kampanyanın en önemli cazibe noktalarından biri de maliyet baskılarına rağmen fiyatı artırmadan 31 Ekim'e kadar alım imkânı sunuyor olması. Sonrasında tedrici olarak da bu fiyatların artması gerekiyor." 

VATANDAŞLIK HAKKI 300 BİN DOLARA İNDİRİLMELİ

Feyzullah Yetgin, "Kur artışı, yabancılar ve yurt dışındaki gurbetçiler için Türkiye'yi cazip hale getirdi. Geliri döviz olanlar için avantaj ortaya çıktı. Yabancılara yapılan konut satışları; 2018 yılı ikinci çeyrek sonu itibarıyla, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 23,15'lik büyüme ile 11 bin 816 adet seviyesine yükseldi. 1 milyon dolarlık gayrimenkul alımı yapan yabancıya vatandaşlık hakkı tanınması şartını 300 bin dolara indirilmesi konusunda, bakanlıkla görüşmelerimiz oldu. Meclis açıldığında dikkate alacaklarını söylediler." 

YÜZDE 90 YERLİ ÜRÜN KULLANILIYOR

Yetgin, "Dövize bağlı malzeme kullanımı oranı inşaat sektöründe çok yüksek değil biz yüzde 80-90'lar mertebesinde yerli ürün kullanıyoruz. Kalan kısmın marka tercihlerini alışkanlıklarını değiştirmesiyle minimize edilmesi mümkün. 

ANCAK; "Demir fiyatlarındaki artışın çok ciddi etkisi oldu..." 

KONUT İHTİYACI BİTMEZ

"Planlama çok önemli hayatın her alanında olduğu gibi inşaatta da böyle. Arz talep dengesine uygun, hesaplı kitaplı yatırımlar yapılmalı. Esasen Türkiye'de konut sektörü dinamikleri çok kuvvetli bu ihtiyaç bitmez."

İNŞAAT 250'YE YAKIN ALT SEKTÖRÜ ETKİLİYOR

Yetgin, "İnşaat 250'ye yakın alt sektörü etkiliyor. Halısından beyaz eşyasına kadar pek çok ürünü etkiliyor Bunlar da sanayi kapsamında. Yurt dışı müteahhitlik de bir sanayi. Bunu yadsımamak lazım. Tüm hedefler önemli, birini diğerini tercih etmek  değil. Elbette bizim daha fazla üretmemiz ihraç etmemiz, tasarrufları finansman sistemine sokmamız gerekir. İhtiyaçlar hiyerarşisinde barınma ikinci sırada geliyor. İnsanlık var oldukça bu ihtiyaç devam edecek. 

FİKİRTEPE'DE MAKULÜN ÖTESİNDE TALEPLERLE ANLAŞMA YAPILDI

"Kentsel dönüşümdeki sıkıntılar Fikirtepe özelinde bir deneyim. Türkiye genelinde 7.5 milyon konutun dönüşümünden bahsediyoruz. Sürdürülebilir anlaşmalarla doğru yapıyı kurmalıyız. Fikirtepe'de makulün ötesinde talepler ile anlaşmalar yapıldı ve tıkanıklıklar yaşandı. Bir musibet bin  iyidir derler öğrendik öğreniyoruz. Kentsel dönüşüm kamunun süpervizörlüğü olmadan yapılamaz. Belli rollerde merkezi otorite, belli rolde yerel idare veya TOKİ gibi kurumlar olmalı. Parsel bazında değil adalar bazında yapılmalı."

GYODER FEYZULLAH YETGİN KONUT TALEBİ KONUTTA KAMPANYA YERLİ ÜRÜN İNŞAAT ALT SEKTÖRLER