Turizmde Hedef, Geliri Milli Gelirin Yüzde 8'ine Çıkarmak!

Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy, "Muhtemelen bu sene milli gelirimizin yüzde 4'ü turizm gelirlerimizden oluşacak. Hedefimiz 2023'e kadar bunu yüzde 8'lere çıkarmak." dedi.

Bakan Ersoy, muhtemelen Türkiye'nin bu yılki milli gelirinin yüzde 4'ünün turizm gelirlerinden oluşacağını belirterek, "Hedefimiz 2023'e kadar bunu yüzde 8'lere çıkarmak, ciddi oranda arttırmak."

Bakan Ersoy, muhtemelen Türkiye'nin bu yılki milli gelirinin yüzde 4'ünün turizm gelirlerinden oluşacağını belirterek, "Hedefimiz 2023'e kadar bunu yüzde 8'lere çıkarmak, ciddi oranda arttırmak."

TURİZMDE HIZLI BÜYÜME DEVAM EDİYOR

Kuşadası'nda sektör temsilcileriyle buluşmasının ardından Kuşadası Limanı'nı gezerek yetkililerden bilgi alan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, gazetecilere yaptığı açıklamada, turizmdeki hızlı büyümenin devam ettiğini, Türkiye'nin kriz öncesi rakamları bu yıl yakalayacağını söyledi.

HEDEF KİŞİ SAYISI DEĞİL, KİŞİ BAŞI HARCAMAYI ARTIRMAK

Gelirde kişi sayısı hedeflerinin devam ettiğini belirten Ersoy,  "Öncelikli hedefimiz kişi sayısı değil. Bizim öncelikli hedefimiz kişi başı geliri arttırmak. Hedef kriterlerini koyarken de turizmin milli gelire oranıyla ölçüyoruz. Muhtemelen bu sene milli gelirimizin yüzde 4'ü turizm gelirlerimizden oluşacak. Hedefimiz 2023'e kadar bunu yüzde 8'lere çıkarmak, ciddi oranda arttırmak.

MÜZEKART YILLIK 70 LİRA

Müze giriş ücretlerinin artırılmasına ilişkin eleştirilere değinen Ersoy, en son 2015'te zam yapıldığını söyledi. "3,5 yıl gibi bir süre geçti üzerinden, kriz sebebiyle yapılamıyordu." diyen Ersoy,  "Biz bu müzelere bakmak, onarmak durumundayız, tadilatlarını yapmak zorundayız. 3,5 yıl aradan sonra yapılan zam yüksek bir zam değil. Ayrıca, özellikle Türk ziyaretçileri koruyan müze kart sistemimiz var. Müze kart sisteminin zamdan sonra fiyatı 70 lira, bir yıl boyunca bakanlığımıza bağlı müzelere sınırsız giriş hakkı tanıyor. Çok daha fazla girebilir ama yani ayda bir kere girdiğiniz zaman ortalaması 6 liraya geliyor. 6 lira, dünya ortalamalarının çok çok altında bir rakam ancak burada konuşulacak bir şey görmüyorum ben. 2015 yılından beri çok gecikmiş bir zam vardı, onu yaptık, uygulamaya soktuk.

ALINAN ÜCRETLER YİNE MÜZELERE HARCANIYOR

Sonuçta biz bu müzelerin tadilatını, bakımını ve temizliğini yapmak zorundayız. Türkiye'nin de değerlerini, özellikle yabancı ziyaretçi alıyoruz, biliyorsunuz, değerlerini bedava vermek gibi bir şansı yok. Değerlerinin karşılığı olan parayı almak zorunda. Bunları da tekrar yatırıma çevirip turizmin hizmetine sunmak zorunda. Maalesef şartlar geçmiş yıllarda yaşanan krizden dolayı bu zammı geciktirdi, gecikmiş bir zammın uygulanması."

ÖNEMLİ OLAN KİŞİ BAŞI HARCAMA

Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy, Türkiye'nin 2023 yılı açıklanmış turist hedefinin 50 milyon kişi ve 50 milyar dolar olduğunu anımsatarak, "Açıklanmış bir hedefimiz var. Bu, bir kenarda dursun. Biz bunu başarı olarak addetmiyoruz artık. Açıkçası turist sayısını çoğaltmak kendiliğinden gelişmesi gereken bir şey ama konsantrasyonumuz kişi başı gelir. Biz sadece buna konsantre oluyoruz. Bu sene 700 dolar civarlarına yakın bir gelir çıkacak, 700 doları biraz geçer diye düşünüyorum. Bizim çok çok daha üstünde olması lazım, bin 200 - bin 300 dolarlara yani bunu ikiye katlamamız gerekiyor."

YANLIŞI ELBETTE ŞİKAYET EDELİM AMA EN AZINDAN YANLIŞ YAPANI DA UYARALIM

"Herkes turizmin parçası, bu şekilde yapılması gerekiyor." ifadesini kullanan Ersoy, "Toplum olarak şikayet etme hakkımızı çok rahat kullanıyoruz ama anayasal hakkımızı kullanırken de uyarma hakkımızı da kullanmamız lazım. Yanlış yapan birini gördüğümüz zaman en azından hiçbir şey yapmıyorsak uyarmamız lazım. Bunu da yapmıyorsak o zaman şikayet etme hakkımızdan da vazgeçmemiz lazım. Benim toplumdan en büyük beklentim, herkesin otokontrol mekanizmasının parçası olması lazım. Yanlış davranış yapan, yeri kirleten, turiste yanlış davranan, fahiş fiyat uygulayan kişileri herkesin otokontrol mekanizması içinde en azından uyarması lazım. Tabii ki kimse polisçilik oynamayacak ama en azından bir uyarıda bulunması lazım."

TURİZM TURİST KİŞİ BAŞI HARCAMA Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy MÜZEKART MÜZELER