Toki'den Terör Mağdurlarına 20 Bin Konut

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ), Sur, Silvan, Cizre, Silopi, Nusaybin ilçelerinde 20 bin konutluk modern kentler inşa ediyor.

Terörden temizlenen Şırnak, inşa edilen konutlarla modern kent görünümüne kavuştu. Şırnak ve ilçelerinde hayat normale döndü.

Şırnak’ta devam eden TOKİ konutlarının inşaat mühendisi Şevki Sincar, “Şırnak merkezde 9 etabımız var. 9 etapta 6 bin 730 tane konutumuz var. 3 cami ve 2 taziye evi inşaatımız devam etmektedir. Bu etaplarımız arasında 4 tanesi yüzde 70 civarında tamamlandı. Diğer etaplarımızda yüzde 50’nin üzerinde tamamlanma aşamasına geldi. TOKİ inşaatlarımızın çalışmaları gece gündüz devam ediyor. En kısa zamanda bu binalar tamamlanarak hak sahiplerine teslim edilecektir" dedi.

Diyarbakır’da tamamlanan binlerce konut sahiplerine teslim edildi. Yapımı devam eden diğer konutların da kaba inşaatı biterken, bu yıl hak sahiplerine teslim edilmesi bekleniyor. Diyarbakır'da rezerv konutlarla birlikte 5 bin 746 konut, Şırnak’ta 9 bin 270 konut, Mardin’de 5 bin 51 konut olmak üzere toplam 20 bin 67 konutun bu yıl hak sahiplerine teslim edileceği belirtildi.

Terör nedeniyle yıkılan yerleşim bölgelerinde yeniden inşa edilen konutlar bölgenin tarihi ve kültürüne uygun mimaride yapılıyor.

toki şırnak