TAPUNUZA SAHİP ÇIKIN

Altın Emlak Genel Müdürü Mustafa Hakan Özelmacıklı,sahte vekalet, sahte veraset ilamı gibi evrak sahtecilik yolu ile mal sahibinin haberi olmadan satılmaya çalışılan yerlere ilişkin vatandaşları uyardı

Altın Emlak Genel MüdürüMustafa Hakan Özelmacıklı,sahte vekalet, sahte veraset ilamı gibi evraksahtecilik yolu ile mal sahibinin haberi olmadan satılmaya çalışılan yerlereilişkin vatandaşları uyardı. 

Altın Emlak Genel MüdürüMustafa Hakan Özelmacıklı, sahte vekalet,sahte veraset ilamı gibi evraksahtecilik yolu ile mal sahibinin haberi olmadan satılmaya çalışılan yerlereilişkin uyarılarda bulundu. Özelmacıklı “Taşınmaz malikleri E-devlet sistemi üzerinden, Tapu Bilgileri Sorgulama menüsü iletaşınmaz kayıtlarını belli periyotlarda kontrol etmeliler. Gözükmeyen veya sizeait olmayan taşınmazlar varsa en yakın Tapu Müdürlüğü veya Alo 181 Tapu ve Kadastro Hizmet Hattı aranarak kayıtlardüzeltilebilir. Hatta sistemdeki tapu taşınmaz beyan menüsü ile gözükmeyentaşınmazlarınız için yeni beyan verebilirsiniz” dedi. 

Cep telefonu numaranızı doğrulatın

 E-Devlet’de iletişimseçenekleri menüsü üzerinden taşınmaz maliklerinin cep telefon numaralarınıdoğrulamalarını tavsiye eden Özelmacıklı, “Tapu işlemlerinde güvenliğinartırılması amacı ile istemli yada istek dışı gerçekleşecek herhangi bir işlemyapıldığında bu beyan edilen cep telefonu numarasına SMS yoluyla bilgilendirmeyapılmaktadır. Bu yeni uygulamayla vatandaşların adlarına kayıtlı taşınmazlar,dolandırıcılık ve sahteciliğe karşı korunmaktadır” diye konuştu.

Taşınmazlarınızı takip ettirin

Genellikle uzun vadeli yatırımamacı ile alınan veya miras yolu ile geçmiş ve takip edilmeyen birçok taşınmazolduğunu belirten Özelmacıklı “Sahip olduğunuz taşınmaz belli periyotlardayerinde kontrol edilmelidir. Üzerinde haksız bir işgal var mı, bölgede herhangi bir imar değişiklikleri söz konusu mu, bölgedeki fiyatlar nasıl değişim gösteriyor mutlaka bir uzman danışmandandestek alınmalıdır. Çıkabilecek birçok problem erken müdahale ile çözülebilir”şeklinde konuştu. 

Tapunuzu güncelleyebilirsiniz

 Bazen tapu kayıtlarında değişikliklerin de söz konusu olduğunubelirtin Altın Emlak Genel Müdürü “Örneğin henüz inşaat aşamasında aldığınız yer için ilk verilen katirtifak tapusu olabiliyor. Daha sonra yapı için iskan alındı ve cinsdeğişikliği ile kat mülkiyetine geçti ise, tekrar başvurarak yeni kat mülkiyetli tapunuzu daalabilirsiniz. Bazen eski tapu senetlerinde de eski ilçe isimleri ilekarşılaşılabiliyor. Tasarruf öncesinde bilgileri tekrar güncellemekte faydavar. Verilen vekalet veya alınacak yazılar da belgeniz geçersiz olabilir”dedi. 

altın emlak franchise bayim olurmusun emlak haberleri emlak gündemi