Tapu Harcındaki İndirim Devam Edecek mi ?

Arsa,işyeri,konut ve arazilerin alıcı ve satıcıların anlaştığı bedel üzerinden tapu harcı ve döner sermaye bedelleri ödeniyor tapu harcı gerçek satış bedeli üzerinden binde 20 olar ak ödeniyor.

Söz konusu harç oranlarında Mart 2018'de Gayrimenkul sektörünün desteklenmesi amacıyla konut ve iş yeri devir işlemlerinde indirim yapıldı. Binde 20 olan harç binde 15'e indirildi. Ancak indirim kapsamında arsa ve araziler dahil edilmedi.

İndirim kararında son gün 31 Ekim 2018 tarihi olarak açıklandı. Buna göre tapu harcı indirimi için son 5 gün kaldı. Araya hafta sonu ve resmi tatilin de girmesi nedeniyle vatandaşlar yalnız 30 ve 31 Ekim'de indirimli tapu harçlarından yararlanabilecek.

İndirim devam edecek mi?

31 Ekim 2018 tarihinde sona erecek tapu harcı indirimin devamına yönelik hem sektörün hem de vatandaşların talebi bulunuyor. 

Dijital Şehircilik Zirvesi'nde Yeniakit'ten Buğra Kardan’ın sorduğu “KDV ve tapu harcında indirim süresi 31 Ekim’de doluyor. Bu süre uzatılacak mı?” sorusuna yanıt veren Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, “O konu Hazine ve Maliye Bakanlığımızın yetki alanında. Bu konuda yeni adım atılır mı bilemiyoruz. Ama biz sürenin uzatılmasına sıcak bakıyoruz, sektörün böyle bir ihtiyacı var” dedi. 

Herhangi bir uzatma kararı alınmaması halinde tapu harcı indirimi ay sonunda sona erecek. 1 Kasım itibari ile konut ve iş yerleri için eski oranlar uygulanacak.

31 Ekim akşamına kadar 300 bin liralık bir ev için 4 bin 500 TL alıcı, 4 bin 500 TL satıcı olmak üzere toplamda 9 bin TL ödenecek. 1 Kasım itibari ile bu bedel 6 bin alıcı, 6 bin satıcı olmak üzere 12 bin TL'ye çıkacak.

tapu harcı emlak emlak haberleri gündem tapu emlakçı tapu dairesi emlak gündemi