Tapu Harcı İndirimi Devam Etmeli

Altın Emlak'ın Genel Müdürü Mustafa Hakan Özelmacıklı, 30 Eylül tarihinde sona erecek olan konut ve işyerlerindeki tapu harcı indirimi ve konut teslimlerindeki KDV indirimleri yılsonuna kadar uzatılması gerektiğini söyledi.

Altın Emlak'ın Genel MüdürüMustafa Hakan Özelmacıklı, 30 Eylültarihinde sona erecek olan konut ve işyerlerindeki tapu harcı indirimi ve konut teslimlerindeki KDV indirimleri yılsonuna kadar uzatılması gerektiğini söyledi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2017 yılı Ağustos ayı konutsatış istatistiklerini açıkladı. Türkiye genelinde konut satışları 2017 Ağustosayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 4,7 oranında artarak 120 bin 198 oldu. Konut satışlarında,İstanbul 18 bin 696 konut satışı ve yüzde 15,6 ile en yüksek paya sahip oldu.Satış sayılarına göre İstanbul'u, 12 bin 630 konut satışı ve yüzde 10,5 pay ileAnkara, 6 bin 838 konut satışı ve yüzde 5,7 pay ile İzmir izledi. 

Satış rakamlarını değerlendirenAltın Emlak'ın Genel Müdürü Mustafa Hakan Özelmacıklı, "Gayrimenkulsektöründe yapılan düzenlemelerin satışlara olan etkisi devam ediyor. İpoteklikonut satışları, toplam konut satışları içinde yüzde 32,2 paya sahip.Yabancılara satışta Irak etkisi artıyor, Suudi Arabistan ağırlığıazalıyor" dedi.

İndirimler yıl sonuna kadar uzamalı

Altın Emlak Genel Müdürü, "Satışların devamı için uygulanan indirim vemuafiyetler devam etmeli. 30 Eylül tarihinde sona erecek olan konut veişyerlerindeki tapu harcı indirimi ve konut teslimlerindeki KDV indirimleriyılsonuna kadar uzatılmalı. Gayrimenkul sektörü dolar tahminlerinin üstündeprim yaparak seneyi kapatmalı" şeklinde konuştu.

Kredi artışları tedirgin ediyor

Son dönemde kredili satışlarda artan faiz oranlarının önümüzdeki dönemdeipotekli alımları etkileyebileceğini belirten Özelmacıklı, "Son haftalardafaiz oranlarının artması talebi olumsuz yönde etkiliyor. Aylık yüzde 1 faizoranı aslında bir direnç noktası. Eğer krediler bu oranın üstüne çıkarsa,kredili satışların oranında düşüşler yaşanabilir. Oranların artması durumunda,inşaat firmaları uzun vadeli, balon ve artan ödemeli finansman modellerinigeliştirmeli" ifadelerini kullandı.

Suudilerin katar tepkisi satışlara yansıdı

Ağustos ayı verilerinin Suudilerin Türkiye'nin Katar desteğine tepkisinigösteren bir tablo verdiğini belirten Özelmacıklı, "Haziran ayında 612olan konut satışı, Temmuz ayında 248, Ağustos ayında ise 198'e geriledi. Budurum son dönemde Katar ile ilgili yapılan anlaşma ve desteklerin Suudivatandaşlar yönünden tepkisi. Son dönemde özellikle referandum sonrası Irakvatandaşlarına olan satışlar daha da artacak” değerlendirmesinde bulundu.

altın emlak tapu işlemleri tapu masrafları emlak haberleri emlak gündemi basın bülteni