Surkent Toptancılar Sitesi'nin İhalesi Gelecek Ay!

Diyarbakır'ın Sur ilçesinde üç yıl önce PKK'lı teröristlerin saldırıları sonucu büyük mağduriyet yaşayan esnaf için devlet desteğiyle 379 dönümlük arazi üzerine kurulacak "Surkent Toptancılar Sitesi"nin gelecek ay ihalesi yapılacak.

Diyarbakır'da terör mağdurları, devlet desteğiyle 379 dönümlük arazi üzerine kurulacak "Surkent Toptancılar Sitesi"nden özellikle komşu ülkelere ihracat hedefliyor.

Sur İş Adamları ve Toptancıları Derneğinin (SİDER) girişimleri sonucu Bağlar ilçesinde Diyarbakır Havalimanı karşısındaki 379 dönümlük hazine arazisi tahsis edilen Surkent Toptantıcılar Sitesi'nde ihale aşamasına geçildi.

Birinci etap için temmuz, ikinci etap için eylül ayında ihale yapılacak, TOKİ tarafından inşa edilerek 10 yıllık ödeme planıyla Sur esnafına teslim edilecek toptancılar sitesinde yapılacak imalat ile yılda 100 milyar lira ihracat gerçekleştirilmesi hedefleniyor.

Yaklaşık 1,5 yılda tamamlanması planlanan, 5 bin kişinin istihdam edilmesi öngörülen 136 milyon liralık yatırım, hem terör mağduru esnafa hem de istihdam bekleyenlere umut oldu.

Sur İş Adamları ve Toptancıları Derneği (SİDER) Başkanı Şükran Yılmaz, üç yıl önce terör örgütü PKK tarafından Sur'da kazılan çukurlar, tuzaklanan patlayıcılar nedeniyle gerek esnafın gerekse vatandaşın büyük mağduriyet yaşadığını belirtti.

Sur esnafının çok mağdur olduğunu ve ilçede ticari hayatın o dönem durduğunu anımsatan Yılmaz, sıkıntıları aşmak adına kurdukları Sur İş Adamları ve Toptancıları Derneği olarak devletin desteğiyle hayata geçirmek için hazırladıkları Surkent Toptancılar Sitesi Projesi'nin hızla ilerlediğini dile getirdi.

Yılmaz, ikiye böldükleri projenin birinci etabı için temmuzda, ikinci etabı için de eylül ayında ihale yapılacağına işaret ederek, "136 milyon liralık bu yatırımla 5 bin kişiye istihdam sağlanacak. Bu, devlet katkılarıyla olacak. 378 dönümlük arazi devlet tarafından bedelsiz tahsis edildi. TOKİ de yapımını üstlendi. Bu alan Sur esnafına cazip şartlarda sunuldu." diye konuştu.

Sur'da yaşanan terör saldırılarından dolayı esnafın müşterisini kaybettiğini ifade eden Yılmaz, bunun da imalat ve ihracat açısından büyük bir çöküntüye sebep olduğunu aktardı.

Yeni yerlerine geçtikten sonra hedeflerinin, tüm toptancı esnaf ile yılda 100 milyon liralık ihracat yapmak olduğuna dikkati çeken Yılmaz, "Bölge ekonomisine çok büyük katkısı olacak. İş yerlerimizin birer katı imalathane olacak. İmalatı da burada gerçekleştireceğiz. Devletimizin esnafımıza sunduğu teşvik paketleriyle çok güzel destekler var." şeklinde konuştu.

diyarbakır sur Surkent Toptancılar Sitesi Sur İş Adamları ve Toptancıları Derneği