Suriye Vatandaşlarına Konut Satış İzni Verilebilir

2017 yılı ilk 7 ayında yabancılara yapılan konut satış sayısı 11.434 oldu. Ülke uyruklarına göre Irak vatandaşları 3876 ile ilk sırada yer alırken, bunu 3580 ile Suudi Arabistan, 1880 ile Rusya izledi. Listede Afganistan 4., İngiltere 5., Azerbaycan 6. İran ise 7. Sırada.

2017 yılı ilk 7 ayında yabancılara yapılan konut satış sayısı 11.434 oldu. Ülke uyruklarına göre Irak vatandaşları 3876ile ilk sırada yer alırken, bunu 3580ile Suudi Arabistan, 1880 ile Rusya izledi. Listede Afganistan 4., İngiltere 5., Azerbaycan 6.İran ise 7. Sırada.

 

İllerimizaçısından ise ilk 7 ayda İstanbul 8.020 satış ile ilk sırada. Sıralamadakidiğer şehirlerimiz ise, 4954 Antalya, 1608’le Bursa, 1090 ile Trabzon, 1024 ileYalova, 920 ile Ankara, 810 ile Sakarya, 782 ile Aydın, 652 ile Muğla ve 618ile Mersin izliyor.

 

Konuyailişkin değerlendirmelerde bulunan AltınEmlak’ın Genel Müdürü Mustafa Hakan Özelmacıklı “Yabancılara satışta bazı kısıtlamalarımızvar. Aslında her isteyen istediği yerden ve istediği m2’de yer alamıyor. Öncelikle, askeri yasak bölgelerde yabancıların taşınmaz edinimi mümkün değil.Ayrıca yabancı uyruklu bir gerçek kişi, en fazla 300 dönüm taşınmazsatın alabiliyor. Ayrıca yabancı uyruklu gerçek kişilerin edindikleritaşınmazlar özel mülkiyete konu ilçe yüz ölçümünün yüzde onunu geçemiyor” dedi.

 

İki Yıl İçinde Proje Sunulmalı

 

Yabancı uyruklu gerçek kişilerin sınırlara uymakkaydıyla ülkemizde her türlü taşınmaz edinebildiğini belirten Özelmacıklı “Yabancı uyruklu gerçek kişiler, satınaldıkları arsa ve tarla türü taşınmazla iki yıl içinde bir proje geliştirmelive ilgili Bakanlığın onayına sunmak zorundadır. Yoksa devlet tarafından gerialınabilir” dedi.

 

Kuzey Kore, Ermenistan Listemizde Yok

 

AltınEmlak Genel Müdürü “Bakanlar KuruluKararı ile şu anda Suriye, Ermenistan, Kuzey Kore ve Küba gibiülkelere konut satışı yapılamıyor.Ayrıca kamu yararı ve ülke güvenliği açısından Hatay, Kilis, Mardin illerindeve Gökçeada ve Bozcaada’da yabancıların taşınmaz edinimi yasak. Ülkemize ayrıcada sınır ülkelerin vatandaşları, kendi ülkelerine sınır illerimizden taşınmazedinemezler. Buna göre; Bulgaristan Edirneve Kırklareli illerimizde; Rusya; Karadeniz’e komşu illerimizden, Irak; Şırnakve Hakkari illerimizde; İran; Hakkari, Van, Ağrı, Iğdır illerimizde; Azerbaycan;Iğdır ilimizde; Gürcistan; Ardahan ve Artvin illerimizde taşınmaz edinemezler.Yunanistan da özel durumu gereğince tüm sınır ve sahil illerimizde taşınmaz maledinimlerine izin verilmiyor.” dedi. 


 

Suriye Vatandaşlarına Konut Satışına İzinVerilebilir

 

Suriye vatandaşlarınasınır olmayan şehirlerde konut satışının açılması gerektiğini dile getirenÖzelmacıklı “2016 yılında sadeceİstanbul’da mesken ve ticaret yerlerinde Suriye vatandaşlarının 12.536aboneliği bulunuyor. Bu durumda konut alım gücü olanlar ya Türkvatandaşlarından güvendikleri kişiler adına yada şirket kurarak tüzel kişi adlarınaalıyorlar. Konut alımlarına izin verilmesi piyasanın şeffaflaşmasına, hattakira fiyatlarının aşağı yönde seyrine fırsat verecektir. İç talebe olumlu etki yapacaktır.” dedi.

 

Yabancı Taleplerine Yetişemiyoruz

“Karşılıklılık (mütekabiliyet) şartınınkaldırılması ile satışlarımızdaki yabancı payı artmaya devam ediyor. Yabancıtaleplerine yetişebilmek amacıyla hem temsilcilerimize dil eğitimivermeye, hem de ofislerimizde İngilizce ve Arapça bilenpersoneller istihdam etmeye başladık. Yabancılara olan satışlarda,Suudi Arabistan temsilciliğimizin yanı sıra, Aydın, Yalova,Trabzon, Bursa, Fethiye, Mersin ve Antalyabölgelerinde yoğun talep alıyoruz. Sezonluk kiralamalarda da eşyalı kiralıkvilla, özel konutlarda talebe yetişemiyoruz” dedi.  

altın emlak.franchising emlak haberleri yabancıya konut satışı konut satışı emlak gündemi haberler yeni projeler