Rize Artvin Havaalanı 2020'de Hizmete Giriyor

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, Artvin Valiliği'ne yaptığı ziyarette, Artvin ve Rize'de ortak kullanılacak havaalanının 2020'de açılmasının planlandığını belirtti.

Doğu Karadeniz'e büyük yatırımlar yapıldığını belirten Bakan Turhan, yatırımların süreceğini herhangi bir duraklamanın söz konusu olmadığını yatırımların devam ettiğini açıkladı.

Doğu Karadeniz'e büyük yatırımlar yapıldığını belirten Bakan Turhan, yatırımların süreceğini herhangi bir duraklamanın söz konusu olmadığını yatırımların devam ettiğini açıkladı.

ARTVİN RİZE HAVAALANI 2020'DE AÇILIYOR

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, "Artvin'e sadece yollar değil, Artvin ve Rize ilimizle ortak kullanılacak bir havaalanımız da deniz üzerinde yapılıyor. Artvin'e en yakın havaalanı Trabzon'da. Bu havaalanımız açıldığında inşallah Artvinli uçağa daha rahat ulaşabilecek. Hükümetimizin ortaya koyduğu bir kriter var, 100 kilometrede her vatandaşımız havaalanına ulaşabilecek. İnşallah Artvinli de bu imkana yakın bir zamanda kavuşacak. Önemli bir gecikme olmazsa 2020 yılında hizmete açmayı planlıyoruz."

ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR, AKSAMA SÖZ KONUSU DEĞİL

Bölgede yapılan balıkçı barınakları, yol ve tünel inşaatlarına ilişkin de bilgi paylaşan Turhan, "Baraj yollarının haricinde Artvin'de yaptığımız yatırımların toplam tutarı 4 milyar liraya yaklaştı. Şu anda baraj yolları dolayısıyla devam eden, ayrıca Çoruh Havzası'ndaki barajların rölekasyon yolları dediğimiz buradaki yatırımlarımızın tutarı da 3 milyar liraya yakın. Bu çalışmalarımız da hızlı bir şekilde devam ediyor." dedi.

ZORLU ARAZİ KOŞULLARI

Turhan, Artvin'de yapılan en önemli çalışmalardan birinin de Hopa-Borçka arasındaki yol çalışması olduğunun altını çizerek, buradaki çalışmaları da en kısa zamanda tamamlayarak bölge insanının hizmetine sunacaklarını belirtti.

ARTVİN'İN DOĞAL GÜZELLİKLERİ TURİZME KAZANDIRILACAK

Artvin'in tabii kaynaklarını pazara ulaştırmak için bu güzergahlardaki çalışmaları en kısa zamanda tamamlayıp hizmete sunma gayreti içerisinde olduklarını belirten Turhan,  "Şöyle bir algı var son zamanlarda; yatırımlarda yavaşlama olduğu algısı zaman zaman gündeme geliyor, bunlar kesinlikle doğru değil, yatırımlarımız hız kesmeden devam edecek, devam ediyor. Bunu özellikle bilmenizi istiyorum. Ulaştırma, enerji, madencilik, sağlık, eğitim yatırımlarımız devam edecek. Allah'ın bu bölgeye bahşettiği çok farklı değer, tabii güzellikleri var. Bunları bizim, Artvinli için gelire, kazanca çevirmemiz lazım. Bu da turizmle olur. Artvin'de son yıllarda turizm önemli ölçüde gelişti. Bunun da en önemli faktörü tabii ki ulaşım altyapısı. Gerek hava yolunu, gerek kara yolunu geliştirdikçe, iyileştirdikçe insanımız bu bölgeye daha rahat kolay gelecek."

YEŞİL YOL

"Özellikle Doğu Karadeniz Turizm Projemiz var, Yeşil Yol, yaylaları birbirine birleştiren. Artvin de bu proje kapsamında nasibini alacaktır. Biz şu anda ana ulaşım omurga sistemi olan Karadeniz Sahil Yolu'na bağlantılarını hızlı bir şekilde yapıyoruz. Yaylaları bağlayacak olan yolları da etap etap bu turizm projesi kapsamında hizmete alacağız. Hedefimiz insanımızın doğduğu yerde hayatını devam ettirebilmesi, doymasıdır. Bunlar tüm ülkede önem verdiğimiz politikaların başında geliyor. Artvinli de bu manada, bu hizmetlerden nasibini alacak."

CAHİT TURHAN ARTVİN RİZE ARTVİN RİZE HAVAALANI TURİZM YEŞİL YOL YAYLA TURİZMİ