Müteahhitler Paydos Diyecek Mi?

Demir - Çelik fiyatlarının sürekli artışı, müteahhitleri çok olumsuz etkiliyor. Demir-Çelikte fiyatlar ve üretime dair notlar ile İMKON'un çözüm önerileri, haberimizde

Demir Çelik nereye koşuyor?

2017 başından bu yana çelik üretiminin önemli girdi kalemlerinde olan fiyat artışı çelik fiyatlarını yukarıya doğru iteledikçe iteliyor.

Sadece geçtiğimiz 7 ayda, çelik üretiminde kullanılan, elektrotta yüzde 1000 , hurdada yüzde 15, refrakterde ise yüzde 60’a yakın artış oldu. Çelik üretiminde önemli girdi kalemleri olan elektrot, hurda ve refrakterdeki hızlı fiyat artışı, çelik fiyatlarını yukarı çekti. 

Türkiye Çelik Üreticileri Derneği (TÇÜD) Genel Sekreteri Veysel Yayan, özelikle elektrotun tedariğinde ciddi sıkıntılar yaşandığını dile getirerek, ocak ayından bu yana elektrot fiyatlarının 10 kat arttığını söyledi. Hurda fiyatlarında da bu süreçte yüzde 15’e yakın artış yaşandığını ifade etti. 

Yayan, yaptığı açıklamada; "Elektrotta özellikle, Japon üreticilerin kapasite daraltmaları ve Çin hükumetinin yeni çevre standartları çerçevesinde bazı üreticileri kapatması ve bazılarını da üretimlerini kısmaya zorlaması sonrasında, fiyatlar hızla yükselmeye başladı ve dünyadaki diğer elektrot üreticileri de bu durumu fırsata dönüştürmeyi tercih ederek üretimlerini artırmama yoluna gitti. Üretimlerini artırmayan elektrot üreticileri, daha önce yapmış oldukları bağlantıları iptal ederek ve fiyatları her teklifte biraz daha yükselterek, piyasadaki gerilimi tırmandırmayı tercih etti” dedi.

Sonuçta elektrot fiyatları 2017 başındaki 2.000 $/ ton seviyesinden, 30.000 $/ton seviyelerine; grafit elektrotun da 1 ton çelik üretimdeki maliyeti, yılbaşında 2-3 $/ ton seviyesindeyken, 40 $/ton civarına çıktı.

Bu bağlamda, hurda maliyeti de ton başına 75 dolar arttı

İhracat ve üretim düşüşe geçti

Çelik üretimi ocak-haziran döneminde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 11.4 artarak 18 milyon 215 bin tona, ihracatın ise miktar bazında yüzde 17.6 artışla 9 milyon 928 bin tona yükselmişti. Haziran ayında ise ihracat 2016’nın aynı ayına göre yüzde 3.9 geriledi.

Aşağıda, haberin devamında ise, İMKON'un tepkisi ve önerilerini okuyabilirsiniz

İMKON NE ÖNERİYOR?

İMKON NE ÖNERİYOR?

İMKON'dan tepki ve çözüm önerileri

Dip toplamda, hem ihracat hem üretimin azalmaya başlamasıyla birlikte, fiyatlardan dolayı da, inşaat sektöründe yavaşlamalar başladı.  Bütün bu gelişmeler üzerine, TOBB Türkiye İnşaat Müteahhitleri Meclis Başkanı ve İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu (İMKON) Genel Başkanı Tahir Tellioğlu, inşaat müteahhitleri konfederasyonunun 120 bin üyesiyle “yeniden paydos çağrısı”na hazırlandığını, ancak konfederasyonun şimdilik buna izin vermediğini açıkladı. Hükümetin çözümde geciktiğini kaydeden Tellioğlu, Cumhurbaşkanına “lütfen sektöre kulak verin” sözleriyle seslendi. İMKON aşağıdaki çözüm önerilerini sundu.

İşte İMKON’dan 5 maddelik çözüm önerisi:

Demirdeki KDV’nin yüzde 18’den geçici olarak da olsa sıfırlanması veya yüzde 9’a indirilmesi.

Yüzde 40 olan ithalat vergisi yüzde 10’a düşürülse de yetersiz kalmıştır. İthalat vergisinin sıfırlanması, ihracata yüzde 10 vergi konulması.

Demir üretim kapasitemizin yüzde 80’inin hurdadan üretilmesi, hammaddesi hurda olan fi yat artışları açısından bağımlı olmamız, hem de hurdadan üretilen demir kalitesinin düşük olması sebebiyle demirin; demir cevherinden üretilmesinin teşvik kapsamında desteklenmesi.

Yurtdışına bağımlılık açısından inşaatın 2 önemli ana maddesinden biri olan demir/çelik üretim ve istihdam alanımızın kurtarılarak, bağımsız ve kontrol edilebilir hale getirilerek, demir/ çelik sektörünün bu tür fi yat manipülasyonlarından korunması.

Kamu müteahhitlerinin demirdeki aşırı fi yat artışından dolayı oluşan zararlarının fiyat farkı ödenerek giderilmesi.

demir çelik müteahhit inşaat emlak gündemi emlak haberleri