Mobilyacılar da KDV İndirimi İstiyor

MOSFED Başkanı Güleç, "Sektörün canlanması, satışlarımızın artması için mobilyada KDV'nin yüzde 18'den yüzde 8'e düşürülmesini istiyoruz. Bu hem tüketiciye hem de üreticiye yarar." dedi.

Mobilya satışlarında KDV'nin yüzde 18'den yüzde 8'e indirilmesi talebinde bulunan sektör temsilcileri, bu indirim sayesinde satışların yüzde 35-40 civarında artarak 50 milyar lirayı aşabileceği görüşünde birleşiyor.

Gayrimenkul sektöründe yapılan KDV indirimi mobilya sektörü içinde yapılsın

Gayrimenkul sektöründe 150 metrekare ve üzeri konut satışlarında KDV'nin yüzde 18'den yüzde 8'e düşürülmesi sonrası mobilyacılar da geçen yıl mobilya satışlarındaki KDV indiriminin tekrar getirilmesini istiyor.

Mobilya Sanayicileri ve İş Adamları Dernekleri Federasyonu (MOSFED) Başkanı Ahmet Güleç, AA muhabirine konuya ilişkin yaptığı açıklamada, geçen yıl şubat-eylül döneminde mobilyada KDV'nin yüzde 18'den yüzde 8'e düşürülmesiyle iç satışların yüzde 36-37 arttığını söyledi.

Sektörde çok ciddi bir canlılık yaşandığını, bunun ihracata da olumlu yansıdığını anımsatan Güleç, 2017'de 2,7 milyar dolarlık ihracat yaptıklarını aktardı.

Güleç, bu indirimin sektörü canlandırdığını, satışları ve istihdamı artırdığını kaydederek, 8 aylık sürede mobilyada KDV indirimi sayesinde doğrudan ve dolaylı olarak ek 100 bin istihdam sağlandığını bildirdi.

"Düğün sezonunun başladığı bugünlerde KDV insin"

Mobilya Sanayi İş Adamları Derneği (MOBSAD) Başkanı Nuri Gürcan ise geçen yıl mobilya satışlarında KDV'nin yüzde 18'inden yüzde 8'e düşürülmesi sayesinde 8 aylık sürede satışlarda yüzde 30'luk bir artışın yaşandığını belirterek, satışların rakamsal boyutunun 40 milyar lirayı aştığını bildirdi.

Konut sektöründe tıkanıklığı aşmak için yapılan desteklerin mobilyacılar içinde yapılması gerekli

Konut sektöründeki yaşanan durgunluğun aşılması için yapılan çalışmalardan ve hükümetçe sağlanan teşviklerden bahseden Güleç, bu durgunluğun bir benzerini de mobilya sektörünün yaşadığını ifade etti.

Güleç, mobilyada ham maddeye çok ciddi zamlar geldiğini belirterek, "Bunu hızlı satışla telafi edebiliriz. Bu yüzden hem sektörün canlanması, hem satışlarımızın artması için mobilyada KDV'nin yüzde 18'den yüzde 8'e düşürülmesini istiyoruz. Bu hem tüketiciye hem de üreticiye yarar." diye konuştu.

mobilya sektörü kdv indirimi