Mega Projelere Yakın Ol, Depremden Korkma!

Bakan Ahmet Arslan; Yavuz Sultan Selim Köprüsü, Osmangazi Köprüsü, Avrasya ve Marmaray Tünelleri gibi büyük projelerin olası bir depremde en güvenli yerlerden, olduğunu söyledi.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, deprem felaketi konusunda açıklamalar yaptı.

Arslan, 17 Ağustos Marmara Depremi'ni kastederek ''Bu felaketten önemli dersler aldık. Depremin değil, kalitesiz yapıların, kalitesiz köprü ve tünellerin öldürdüğüne yazık ki ilk elden tanık olduk. Ülkemizin deprem kuşağında olması, depremle yaşamayı öğrenmemizi ve her an hazırlıklı olmamızı gerektiriyor. İşte bu nedenle inşa ettiğimiz her tüneli, her köprüyü, her yapıyı, deprem faktörünü ön planda tutarak yapıyoruz'' dedi.

Bakan Arslan, açıklamalarına şöyle devam etti:

''Geçen yıl trafiğe açtığımız Osmangazi ve Yavuz Sultan Selim Köprülerimiz, yaklaşık 2 bin 500 yılda bir meydana gelebilecek çok büyük şiddetli bir depremde bile ayakta kalarak servis verebilecek şekilde yapıldı. 15 Temmuz Köprüsü ve Fatih Sultan Mehmet Köprüsü de, güncel şartnamelere göre sismik dayanıklılığa ulaştırılmış durumdadır. Marmara Denizi’nin altından geçen Avrasya ve Marmaray Tünelleri gibi dev projeler de, İstanbul’da yaşanabilecek muhtemel depremde en güvenli yerlerden biridir. Deprem yükleri, tsunami etkileri ve sıvılaşma düşünülerek en son uluslararası standartlara göre tasarımı ve imalatı yapılan Avrasya Tüneli’nin, iki adet sismik contayla inşası yapıldı. Marmaray Tüneli de, bugüne kadar dünyada inşa edilen en derin su altı tüneli niteliğini taşıyor. Depreme dayanıklılık bakımından son derece katı ölçütler gözetilerek tasarlandı. Marmaray, 7,5 büyüklüğündeki bir depremde sıfır güvenlik riski, minimum işlev yitirme, batırma birleşimlerinde de su sızdırmamazlığı hedefiyle inşa edildi. Tünele erken uyarı sistemi de kuruldu. Söz konusu sistem, tünel dışındaki trenlerin depremde ve deprem sonrasında tünele girmelerini engellemek, tüneldeki trenlerin de güvenli yere çekilmesini sağlamak amacıyla faaliyet gösteriyor.''

Sayın Bakan'ın açıklamaları, toplumun bu konudaki spekülatif haberler karşısında, daha güvenli hissetmesini sağlayacağa benziyor.

AA

deprem büyük projeler yavuz sultan selim köprüsü osmangazi köprüsü marmaray avrasya tüneli emlak gündemi emlak haberleri ulaştırma bakanı ahmet arslan