Konutta En Pahalı 50 İlçe, Sahil İlçelerde Fiyatlar El Yakıyor!

Turizmin gözdesi İzmir, Muğla Antalya gibi kıyı şehirlerinde yer alan ilçelerde konut fiyatları İstanbul'un pahalı ilçeleriyle yarışıyor. En pahalı 50 ilçe sıralamasında, 12 ilçe ile İzmir ve 6 ilçe ile Muğla yer alıyor.

Büyükşehirlerde hayatın giderek zorlaşması insanları daha sade yaşayabileceği kalabalık olmayan kıyı ilçelere çekiyor. İlgi artınca da konut metrekare fiyatları İstanbul'la yarışır hale geliyor.

Büyükşehirlerde hayatın giderek zorlaşması insanları daha sade yaşayabileceği kalabalık olmayan kıyı ilçelere çekiyor. İlgi artınca da konut metrekare fiyatları İstanbul'la yarışır hale geliyor. Çeşme, İzmir

EN PAHALI İLÇELER KIYI ŞERİDİNDE OLANLAR

Ülke genelinde konut metrekare fiyatlarına dönük incelemede ortaya çıkan sonuçlar dikkat çekiyor. Konut fiyatlarının en yüksek olduğu ilk 50 ilçeye baktığımızda; listenin tamamına yakını kıyı şehirlerimizde bulunan ilçelerden, hatta turistik öneme sahip ve tatil için oldukça rağbet gören bölgelerden oluşuyor.

LİSTEDE İLK SIRA İSTANBUL'DAN, BEŞİKTAŞ VE SARIYER

Listenin ilk 2 sırasında İstanbul'un Beşiktaş ve Sarıyer ilçeleri yer alıyor. Beşiktaş'ta konut metrekare fiyatları ortalama 14 bin 270 lira olarak hesaplanıyor. Listenin ikinci sırasında yer alan Sarıyer'de ise ortalama metrekare fiyatları ise 11 bin 350 lira. Listenin 3'üncü sırasında İstanbul'a yakın tatil yerlerinden Bozcaada yer alıyor. Çanakkale'nin bu ilçesinde metrekare fiyatları 8 bin 667 lira olarak kaydediliyor.

İSTANBUL'DAN 12 İLÇE LİSTEYE GİRMEDİ, İZMİR'DEN 12 İLÇE VAR!

En pahalı ilçeler incelemesinde İstanbul’dan 12 ilçenin ilk 50'ye giremediğini gördük. İzmir, son 2 yıldaki dikkat çekici emlak değer artışlarının da etkisi ile listede kendine anlamlı bir yer edinmiş görünüyor. İlk 50 ilçe listesinde İzmir'in 12 ilçesi yer alıyor. 

TÜRKİYE'DE EN PAHALI 50 İLÇE

TÜRKİYE'DE EN PAHALI 50 İLÇE

EN PAHALI İLÇELER

27 ilçe ile İstanbul, 12 ilçe ile İzmir ve 6 ilçe ile Muğla en pahalı 50 ilçe listesine giriyor. Listede Ankara'dan 2, Çanakkale, Antalya ve Yalova’dan ise birer ilçe yer alıyor.

Türkiye'de en çok konut satışının gerçekleştiği ikinci il olan Ankara’dan listenin son sıralarında sadece 2 ilçe yer alıyor.  Buna neden olan etmen olaraksa, Ankara’da konut değerleri arasındaki farklılaşmanın aynı ilçe içerisinde dahi ciddi seviyelerde olduğunu ve bu farkların ortalamaları aşağıya çekmesi olarak belirtilebilir.

BODRUM, 8 BİN LİRAYI GEÇEN METREKARE FİYATLARI İLE LİSTENİN ÜST SIRALARINDA

Muğla tüm önemli sahil ilçeleri ile listede üst seviyelerde İzmir ile birlikte yer almakta. Muğla'nın dünyaca ünlü tatil beldesi Bodrum'da metrekare fiyatları 8 bin 104 lirayı buluyor. Türkoğlu, İzmir ve Muğla’ya yönelik taleplerin, yazlıkların bu bölgeye kayması, sezonluk kiralama gelirlerinin yüksek olması, yabancı talebi, gurbetçi ilgisi gibi konuların geliştiricilerin ve üreticilerin de bölgeye yoğunlaşmasından dolayı olduğunu söyledi. Bununla birlikte, tanıtım faaliyetlerinin artması da özellikle kıyı şeridi ilçelerde değerlerin hızla artmasına neden oldu.

Aynı durumun Antalya için de geçerli olduğunu belirten Türkoğlu, "Bölgedeki değer artışları yatırım amaçlı olarak arayışta olan kişilerin de bölgeye yönlenmesini tetiklerken değer değişimine de yukarı yönde ediyor. Özellikle konut sektöründe işlemler ve değerlerdeki durgunluk bu akışın hızlanması için önemli etkenler arasında yer alıyor" dedi.

EN PAHALI 50 İLÇE SAHİL ŞERİDİNDE KONUTLAR EL YAKIYOR ANTALYA MUĞLA İZMİR İSTANBUL BODRUM EN PAHALI İLÇELER KIYI ŞERİDİNDE OLANLAR