Konut Almanın Tam Zamanı...

Konut alıcısını mercek altına alan GYODER‘in araştırmasına göre, konut alıcıları markalı konut için yüzde 26 fark ödemeyi kabul ediyor. Çok sayıda markalı konut projesine ev sahipliği yapan bir bölge olarak ön plana çıkan Kartal'da Maslak, Levent olma yolunda ilerleyerek yeni cazibe merkezi haline dönüşüyor.

Kartal, İstanbul’da değeri en fazla artan bölgelerin başında geliyor. 

 Özellikle hemen teslim markalı projelerden konut almak için doğru bir dönem olduğunu vurgulayan Çukurova Gayrimenkul Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Son, demir, çimento gibi inşaat maliyetleri ve dövizdeki artışın mevcut projelerdeki konut fiyatlarına yansıtılmadığını ifade ederek, stoklar tükendiğinde konut fiyatlarının kaçınılmaz olarak yükseleceğini söyledi.

GYODER’in “Potansiyel Konut Alıcısı Büyüteç Altında-İstanbul Raporu”na göre; oturmak için de olsa yatırım için de olsa tüketicilerin değer kazandıran proje beklentisinin oldukça yüksek olduğunu hatırlatan Tamer Son, Kartal’ın önümüzdeki birkaç yıl içinde çok daha hızlı bir ivme ile değerleneceğine dikkat çekti. Kartal’ın deniz, hava, karayolu ve raylı sistemler açısından İstanbul’da ulaşımı en kolay bölgelerin başında geldiğini vurguladı.

 Yeni konutlarla fiyatlar artacak

Son dönemde proje ruhsatlarının sınırlandırılması gerekliliği konusunun gündeme geldiğine dikkat çeken Tamer Son, gelişmiş ülkelerde olduğu gibi Türkiye’de de müteahhit olmak için belli kıstaslar aranmasının şart olduğunu söyledi. Stokların azalmaya başlaması ve sektörü daha hızlı harekete geçirmesi beklenen teşviklerin etkisiyle mevcut projelerin satışı artarken yeni hayata geçirilecek konutların da daha maliyetli olacağını söyleyen Son, bu nedenle önümüzdeki dönemde konut fiyatlarının düşmeyeceğini aksine 2018 yılının üçüncü çeyreğinde artmaya başlayacağını vurguladı.

emlak gündemi emlak haberleri güncel haberler güncel emlak haberler konut kartal istanbul konut haberleri gündem