Kiralar Elazığ'da Yükselirken Kütahya'da Düştü

Türkiye genelinde 81 şehrin tamamını kapsayacak nitelikteki Türkiye Kiralık Konut Fiyat Endeksi'ne göre kiranın en çok yükseldiği il Elazığ olurken, düşüş yaşanan il Kütahya oldu.

Türkiye genelinde 81 şehrin tamamını kapsayacak nitelikteki Türkiye Kiralık Konut Fiyat Endeksi'nde nisan ayında bir önceki aya göre yüzde 0,49 oranında ve geçen yılın aynı dönemine göre ise yüzde 7,59 oranında artış gerçekleşti. Nisan ayında Elazığ'da metrekare başına konut kira değerleri yüzde 2,10 oranında arttı ve Elazığ kiraların en çok yükseldiği şehir oldu. Aynı dönem içerisinde Kütahya'da metrekare başına konut kira değerleri yüzde 2 oranında azaldı ve Kütahya kiraların en çok azaldığı şehir oldu.

Ağrı satış fiyatlarının en çok yükseldiği şehir

Reiden Emlak Endeksi nisan ayı sonuçlarına göre Ağrı'da metrekare başına konut satış fiyatları yüzde 2,01 oranında arttı ve Ağrı satış fiyatlarının en çok yükseldiği şehir oldu. Kütahya ise, yüzde 0,74 oranında azalan metrekare başına konut satış fiyatlarıyla, fiyatların en çok azaldığı şehir oldu.

Konut satışlarının yüzde 70'i bitmemiş projelerden

Nisan ayında satışı gerçekleştirilen konutların yüzde 30'u bitmiş konut stoklarından oluşurken, yüzde 70'i ise bitmemiş konut stoklarından oluştu. Bitmemiş konutların satış oranında 8 puanlık bir düşüş, bitmiş konutların satış oranında ise yüzde 8'lik bir artış yaşandı. Ayrıca Yeni Konut Fiyat Endeksi, nisan ayı stok erime hızı rakamları değerlendirildiğinde hem adet bazlı hem de metrekare bazlı olarak stoklarda yüzde 3,6 oranında erime gözlemlendi.

 Metrekare azaldıkça fiyat artışı katlandı

Yeni Konut Fiyat Endeksi nisan ayında bir önceki aya göre, 1+1 konut tipinde yüzde 0,56 oranında; 2+1 konut tipinde yüzde 0,38 oranında; 4+1 konut tipinde ise yüzde 0,01 oranında artarken; 3+1 konut tipinde yüzde 0,27 oranında azaldı. Yeni Konut Fiyat Endeksi, nisan ayında bir önceki aya göre, 51-75 metrekare büyüklüğe sahip konutlarda yüzde 0,69 oranında; 76-100 metrekare büyüklüğe sahip konutlarda yüzde,34 oranında; 101-125 metrekare büyüklüğe sahip konutlarda yüzde 0,32 oranında; 151 metrekare ve daha büyük alana sahip konutlarda yüzde 0,01 oranında artarken; 126-150 metrekare büyüklüğe sahip konutlarda yüzde 0,38 oranında azaldı.

 En yüksek yıllık kira getirisi yine Aydın, Van ve Kırklareli'de

Satın alınan konutların kiraya verilmesi durumunda, alış fiyatının kaç yıl içerisinde yıllık kira değeri ile karşılanabileceğini gösteren amortisman süresi verilerine göre, nisan ayının en kısa amortisman süreleri bu ay Aydın, Van ve Kırklareli şehirlerinde ölçüldü. Kira değerinin konutun satış fiyatına bölünmesiyle hesaplanan Reiden Yıllık Brüt Kira Getiri Oranının en yüksek olduğu şehirler de yine Aydın, Van ve Kırklareli oldu.

reiden Türkiye Kiralık Konut Fiyat Endeksi Emlak Endeksi kira