Kira Zamları Enflasyonu Geçemez!

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, kira artış oranları hesaplanırken Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksinin (Yİ-ÜFE) dikkate alınması gerektğini belirtti.

Kiraya yapılacak zam miktarı ev sahibinin inisiyatifine bırakılmıyor, Borçlar Kanunu kapsamında düzenlenen esaslara göre, yapılacak zammın yurt içi üretici fiyat endeksiden (Yİ-ÜFE) yüksek olmaması gerekiyor.

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, yaptığı açıklamada, kira artışında enflasyon oranlarının dikkate alınması gerektiğini ancak bu şekilde enflasyon ile gerçekten mücadele edilebileceğini belirtti.

KİRALAR NE KADAR ARTACAK?

KİRA ZAMLARI YILLIK YURT İÇİ ÜRETİCİ FİYAT ENDEKSİNİ (Yİ-ÜFE) GEÇEMEZ

KİRA ZAMLARI YILLIK YURT İÇİ ÜRETİCİ FİYAT ENDEKSİNİ (Yİ-ÜFE) GEÇEMEZ

Yüksek kira zamlarının hem esnafın hem de vatandaşın bütçesini olumsuz etkilediğini vurgulayan Palandöken, Borçlar Kanunu'na göre konut ve iş yerlerindeki kira artışının Yİ-ÜFE oranının 12 aylık ortalamasının üzerinde olamayacağını aktardı.

Palandöken, "Okul, hastane, belediyelere ait gayrimenkullerin ve özellikle kantinlerin kira artış oranının yüzde 20-25 seviyelerine çıkması maliyetleri artırıp fiyatlara zam olarak yansımaktadır. Başta belediyeler, üniversiteler ve il özel idareleri kira artışlarında Yİ-ÜFE oranını dikkate almalı. Kira artışları enflasyon oranını geçmemeli ki enflasyonla mücadelede sınıfta kalmayalım." değerlendirmesinde bulundu.

EN YÜKSEK ARTIŞ LOKANTA VE OTELLERDE

"ÜFE'deki artış, döviz kuruna bağlı olarak üreticinin maliyetindeki artışa işaret ediyor. Aylık bazda en yüksek artışın lokanta ve oteller grubunda gerçekleşmesinde, turizm sezonunun açılması oldukça etkili. Sezon indirimlerinin başlamasıyla, aylık bazda en fazla düşüş giyim ve ayakkabıda gerçekleşti. Akaryakıta gelen zamlar ÖTV uygulamasıyla kontrol altına alınmış olsa da yıllık en fazla artış yüzde 24,21 ile ulaştırma grubunda oldu."

ENFLASYON TÜFE ÜFE Yİ-ÜFE KİRA ARTIŞI KİRA ZAMMI AĞUSTOS KİRA ZAM ORANI TESK BENDEVİ PALANDÖKEN