Kentsel Dönüşüm İmar Barışı ile Çelişiyor!

AE Mimarlık Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Erkurtoğlu Sektöre nasıl giriş yaptığını Kadıköy'de niçin tercih edildiğini, kentsel dönüşüm sürecindeki hataları ve imar barışını yorumladı.

AE Mimarlık Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Erkurtoğlu, "Kentsel dönüşüm ile kentleri yenilemek amaçlanırken eski binalar için af getirilmesini doğru bulmuyorum."

AE Mimarlık Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Erkurtoğlu, "Kentsel dönüşüm ile kentleri yenilemek amaçlanırken eski binalar için af getirilmesini doğru bulmuyorum."

"KÜÇÜK YAŞTAN BERİ MİMARİYE İLGİM VARDI"

AE Mimarlık Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Erkurtoğlu neden mimarlık sorusuna, "1959 yılında İnebolu'da doğdum. Çocukluğum aile mesleği olan otelcilik ile geçti. Babam ben daha 8 yaşındayken otelimizin karşısında bina satın almıştı, oranın çizimini yağlı kağıda çizmiş ve babama vermiştim. Babam onu uyguladımı bilmiyorum ama o yaşlarda mimar olacağım diyordum. Hep mimarlık düşündüm ve tek tercihim mimarlık oldu. Üniversiteyi Edirne'de okudum. Üniversiteden sonra ailem İnebolu'ya gitmemi istedi fakat ben İstanbul'da kalmaya karar verdim 1983-1991 yılları arasında Kadıköy'de bir mimarlık ofisinde çalıştım."

"ÇALIŞMA HAYATIM BOYUNCA ÖNCELİĞİM PARA YERİNE İNSAN KAZANMAK OLDU"

Erkurtoğlu , "1991 yılında kendi Mimarlık ofisimi açtım ilk arabamı Ümraniye'de bir proje karşılığında aldım Bugüne kadar çok çalıştım ve çalışmayı hep sevdim hep en iyisini yapmaya çalıştım önceliğim hep insan kazanmak oldu para hep ikinci plandaydı. Çoğunlukla proje işleri ile ilgilendim iş hayatımın büyük bir kısmını Kadıköy'de geçirdim 2000 li yıllarda içinden çıkılması güç projeler hep bana gelirdi, detaycılığımla ben çözerdim. 1994 yılında Kadıköy'de İbrahim Bodur'la tanıştım manevi babam gibiydi beni İbrahim Bodur'un mimarı olarak tanıdılar."

"Kadıköy'de 10 milyon metrekareden fazla proje yapmışımdır. Sadece kentsel dönüşüm sürecinde 700 den fazla proje yaptım. Bütün projelerimde detaylara önem verdim, örneğin yatak başlığı prizlerine kadar düşündüm. Çalışırken ellerim simsiyah olmalı bundan zevk alıyorum, mesleğimi sevdiğimden herkesin kafa yormadığı detayları düşünürüm,  buda tercih edilmemde etkili oluyor. "

KENTSEL DÖNÜŞÜM

"1999 depreminden sonra işler durma noktasına geldi. Aslında o yıllar sektör için fırsat yıllarıydı. 2001 yılında kentsel dönüşümle ilgili bir proje hazırladım ve ada bazlı kentsel dönüşümü yetkililere sundum. 

Ada bazlı oldukça emsal artsın ve eski yapılar müteahhitlerle iş birliği yapabilsin ve bu durumu tercih etsinler diye fikrimi sundum tek çözümün bu olduğunu her çıktığım mecrada dile getirdim. Fakat daha yeni yeni bu konular konuşulmaya başlandı. Halada geç kalmış değiliz, metrekare arttıkça verilen inşaat alanı artsın. "

"MERKEZİ YERLERDE YATAY MİMARİYİ DOĞRU BULMUYORUM"

"Kadıköy'de 15 kat sınırı getirildi ki bu çok yanlış bir uygulama. Kadıköy gibi merkezi noktalara bu uygulama yapılamaz yeni şehirleşen yerlere yatay kent mimarisi çok doğru fakat merkezi lokasyonlarda yatay mimari yapmaya çalıştığınızda parseldeki ağaçları kesmek zorunda kalırsınız otopark yapamazsınız bu sebepten merkezi noktalarda yatay mimari uygun değil."

"KENTSEL DÖNÜŞÜM YAPARKEN ESKİ BİNALARA İSKAN VERMEK YANLIŞ"

"İmar barışı konusunda eksikler olduğunu düşünüyorum. Kentsel dönüşümde kentleri yenilemeye çalışırken Yapı Kayıt Belgesi vermek çelişiyor. Ayrıca vatandaşın beyanına göre uygulanan İmar Affı büyük hatadır. Deprem bölgesi olan ülkemizde yapının iskana uygunluğu ancak bir üniversitenin hazırlayacağı raporla sağlanmalıdır."

aemimarlık ahmeterkurtoğlu kadıköy kentseldönüşüm imarbarışı