Kanal İstanbul'un güzergahı belli oldu

Türkiye'nin dev projelerinden biri olan Kanal İstanbul için güzergah ve rezerv yapı planı tamamlandı.

Kesin olarak güzargah belirlendi,onay bekleniyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 2011 yılında duyurduğu Kanal İstanbul projesinin güzergâhı netleşti. İstanbul Boğazı’na alternatif olarak planlanan proje alanı Avcılar, Küçükçekmece, Başakşehir ve Arnavutköy ilçeleri sınırları içerisinde yer alacak. Proje kapsamında tesis edilecek olan alt ve üstyapıların tamamı bu ilçelerin sınırları içerisinde kalacak.

100 BİN KONUT İNŞA EDİLECEK

Kanal İstanbul'un her iki yakasında toplam 100 bin konut inşa edilerek yaklaşık 500 bin kişinin yaşayacağı bir şehir haline getirilecek. Böylece karşılıklı olarak 250-250 bin veya 300-200 bin nüfuslu iki şehir kurulacak. Kanal kapsamında oluşturulacak şehrin, spor ve kültür alanları, alışveriş ve fuar merkezleri de yer alacak.

İKİNCİ HALİÇ YER ALACAK

Kanal İstanbul’un etrafında ekolojik turizm alanı oluşturulacak. Terkos Gölü’nün çevresinin de bu amaçla kullanılması planlanıyor. Bu bölgede, bungalov tipi evlerle doğa turizmi yapılacak. Kanal İstanbul, İstanbul Boğazı’na benzeyecek. Bu amaçla kanalda ikinci haliç yer alacak. Haliç, Sazlıdere Barajı’nın çıkıntı yaptığı yerde planlanıyor. Kanal İstanbul’a yönelik son çalışmalarda yüksek katlı binalara da sınırlama getiriliyor. Konutlar, zemin artı beş kat olarak yapılacak. Konutlar ve binalar kanalın hemen yanından başlamayacak.

PROJE 2023'TE BİTİRİLECEK

Türkiye'de ilk defa yapay bir kanal için inceleme yapılacak. Böylece Kanal İstanbul’un çevresel etki değerlendirme (ÇED) raporu süreci başlayacak. Projenin 2023 yılında bitirilmesi hedefleniyor. 25 metre derinliği olması planlanan proje için 15 milyar dolar yatırım yapılacağı tahmin ediliyor.

emlak gündemi emlak haber gündem