Kanal İstanbul Projesi İle Gayrimenkul Değerleniyor...

Eski dönemlerde yüksek bir değeri bulunmayan bölgelerde başlatılan Kanal İstanbul projesi sayesinde Gayrimenkul fiyatları artış gösteriyor.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan tarafından yapılan basın açıklamasıyla kanal projesinin geçeceği güzergah belirlenerek, güzergah ve istikametin; Küçükcekmece- Sazlısu- Terkos olarak oluşturulacağı ve bu güzergah için alternatiflerin değerlendirilmesi sürecinde, en doğru sonucun elde edilmesi planlanıyor.

 Küçükçekmece, Arnavutköy ve Başakşehir ilçelerinde yüksek bir değer artışı olması bekleniyor. 45 kilometrelik bir uzunluğa sahip olacak projenin, Küçükçekmece Gölü’nden başlayarak Sazlısu Barajı’nı ve Terkos Barajı’nı takip ederek, Karadeniz’e açılması planlanıyor. Uzmanlar tarafından, daha önceki dönemlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Çılgın Proje olarak nitelendirilen bu projenin, İstanbul’da büyük bir değer artışı ve önemli bir yatırım sektörü oluşturacağı belirtiliyor. Özellikle, güzergah civarında yer alan arsa yatırımlarının ve konut yatırımlarının değerinde büyük bir yükseliş görülürken, bu yükselişin ilerleyen dönemlerde daha üst noktalara ulaşması da bekleniyor. Hem İstanbul için hem de Türkiye için önemli bir avantaj sağlayan proje, yeni yatırım alanlarını ve gayrimenkul proje alanlarını oluşturacak gibi gözüküyor.

 Kanal projesinin; demiryolu, havaalanı, metro ve kara yolları ile bağlantılarının oluşturulması için planlanan birçok eklenti sayesinde özellikle Küçükçekmece ve Arnavutköy ilçelerinde kentsel dönüşüm alanlarının da ortaya çıkması planlanıyor. Bu noktada, deniz ulaşımı için hem yurt içinde hem de yurt dışında önemli bir konum alacak Arnavutköy, yatırım için daha çok ön plana çıkıyor. 

 Uzmanlar, bu artış suni değil reel bir artış..

Kanal İstanbul proje güzergahı sonrasında, özellikle Küçükçekmece, Arnavutköy ve Başakşehir ilçelerinde önemli bir hareketlilik yaşanıyor. Gayrimenkul yatırım uzmanları ve emlak firmaları tarafından görülen fırsat dolayısıyla bu bölgelerde arsa, arazi, konut ve iş yeri satışlarında önemli bir artış görülüyor. Uzmanlar, bu artışın suni değil reel bir artış olarak uzun soluklu olacağını belirtirken, şu ana kadar özellikle Arnavutköy ilçesinde konut fiyatlarının yüzde 50 gibi bir artış gösterdiği de görülüyor.

emlak gündemi emlak haberleri güncel haberler belediye haberleri emlak gündem haberler küçükcekmece sazlısu terkos kentsel dönüşüm gayrimenkul istanbul arnavutköy projeler yeni projeler