Kampanyaya Dahil Olan Firmaların 100 Bin Konut Stoğu Var!

Kampanyaya katılan firmaların portföyünde yaklaşık 100 bin konut var. Yüzde 20 indirimle 9 milyar liralık satış yapılması hedefleniyor.

Kârlarımızı sıfırlıyoruz!

Konutder Yönetim Kurulu Başkanı Altan Elmas, inşaat sektörü lehine kamu tarafından atılan her adımın ülke ekonomisinde pozitif etki yarattığını söyledi. Faizlerin düşmesi halinde çarkların döndüğünü ve ekonominin canlandığını belirten Elmas, “Hükümet kısa bir süre önce KDV ve tapu harcında indirime gitti. Daha sonra kamu bankaları öncülüğünde 500 bin liraya kadar alımlarda 10 yıl vadeli konut kredilerinde aylık faiz oranı yüzde 0.98’e indirildi. Biz de bu 2 önemli adıma önemli bir adımla karşılık vermek istedik. Bu amaçla 30 günlük bir kampanya yapıyoruz. Peşin ve kredili alımlarda yüzde 20 indirim kararı aldık. Bizler için büyük bir rakam, büyük bir özveri. Gerçekten gövdemizi taşın altına koymuş oluyoruz. Bu indirim, aylarca sürebilecek bir indirim değil. Elimizdeki tüm konutları da bu şartla satma şansımız yok. Neredeyse kârlarımızı sıfırlıyoruz. Temel hedefimiz, toplumun orta kesimini, 25 yaş üstü kesimini konut edinebilir hale getirmek” dedi.

Firmaların kampanya öncesi zam yapmadıklarına vurgu yapan İnder Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım “Fiyatları asla artırmayacağız. Sabit fiyat garantisiyle aynı fiyatları sonuna kadar, kampanya boyunca sürdürmeyi vadediyoruz. Hep alma zamanı değil verme zamanı da var. Bugün o gün” dedi.

Ülkeye katkı sağlamak için elimizi taşın altına koyduk

Kampanyanın sağlayacağı avantajları da değerlendiren Durbakayım şunları söyledi: “781 bin liralık bir daireyi kampanya ile aldığımızda yüzde 20 indirimle 625 bin liraya iniyor. Yüzde 5 peşinat 31 bin lira. 36 aya kadar yaydığımız diğer yüzde 15’lik kısmı 93 bin lira. Bankadan alacağı 500 bin liralık kredi ile 0.98 ile 120 ay aldığı vakit ayda 7 bin lira civarında bir para ödüyor. Böylelikle toplamda 977 bin liraya geliyor. Şayet yüzde 20 indirim olmasaydı ve faiz oranı yüzde 0.98 değil de yüzde 1.16 olsaydı bu daire, 1 milyon 317 bin lira gibi bir rakam oluyordu. İşin özü, bu alım-satımdaki vergi indirimlerini de koyarsak bu yüzde 27’lik bir indirim oluyor. Konut, tam 340 bin lira daha ucuza geliyor.” Gyoder Başkanı Feyzullah Yetgin ise maliyet artışına rağmen uzun zamandır fiyatı artırmadıklarını belirterek, içinden geçilen bu zor süreçte kendilerinin de bankalar gibi maksimum katkı sağlamak istediğini söyledi.  

500 bin liralık konut için;

Yüzde 20 indirimle 500 bin liralık bir konutun satış fiyatı 400 bin liraya düşecek. Bu evi almak için yüzde 5’e denk gelen 20 bin lira peşinat verilecek. Kalan yüzde 15 peşinat oranı ise firmalar tarafından vadelendirilecek. 400 bin liralık evin yüzde 80 bedeli için (320 bin lira) konut kredisi kullanan vatandaş da 1.25 yerine 0.98 faiz imkanından faydalanınca aylık taksiti 616 lira düşecek. 400 bin lira için tapu harcı da yeni indirim sayesinde 16 bin lira yerine 12 bin olacak. Tapu harcının yarısını alıcı, yarısını satıcı ödeyecek. Eğer 400 bin satılan evin KDV’si yüzde 18 ise bu da yüzde 8’e düşecek ve 40 binlik bir avantaj doğacak.

Konutder İnder Nazmi Durbakayım Altan Elmas GYODER