İSTANBUL'DA METRO PROJELERİ İPTAL

İstanbul ulaşımının vazgeçilmezi olan metroların yeni 6 projesi rafa kaldırıldı.

Borçlanma yoluyla inşası planlanıp, Ekim ayında İBB Meclis toplantısında oy çokluğuyla onaylanan 2018 yılı bütçesinde yer alan 6 metro hattını iptal edildiği öğrenildi.

Başkan Kadir Topbaş' a  zamanında ihaleleri yapılan 6 metro hattı 12 milyar 859 milyon 636 bin 112 lira ya ihale edilmiş ve 925 milyon Euro borçlanma yetkisi verilmişti. Kaynarca-Pendik-Tuzla metro hattı için 120, Çekmeköy - Sancaktepe-Sultanbeyli metro hattı için 170, Ümraniye- Ataşehir -Göztepe metro hattı için 175, Kirazlı-Halkalı metro hattı için 170, Başakşehir - Kayaşehir metro hattı için 70 ve Mahmutbey - Bahçeşehir metro hattı için 220 milyon olmak üzere toplamda 925 milyon euro dış finans bulunacaktı.

Kamuoyuna Metro Açıklaması

6 adet metro projesinin iptal edildiği yönündeki haberler hakkında açıklama yapma gereği doğmuştur.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından 2017 yılı içerisinde yapılan ve 6 hattan oluşan metro projeleri değil, ihaleleri iptal edilmiştir.

Metro hatlarının uzatılıp yeniden projelendirilerek, daha ekonomik ve daha hızlı bir şekilde yapılabilmesi için söz konusu ihaleler iptal edilmiştir.

Böylece toplam uzunluğu 76,9 km olan 6 proje iptal edilmediği gibi, İstanbul’un ulaşımına köklü çözüm için metro yatırımları 1.000 kilometre hedefine uygun olarak genişletilmiş olacaktır.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak, ‘Her Yerde Metro Her Yere Metro’ hedefimiz doğrultusunda, söz konusu metro projelerimizi önümüzdeki günlerde kamuoyuyla paylaşacağımızı saygıyla duyururuz.

emlak gündemi emlak haber gündem metro