İstanbul'da Konut Fiyat Artışı Enflasyonun Altında Kaldı!

İstanbul'da konut fiyatları 1 yılda yüzde 5.8 artış gösterdi. Böylelikle 15 aydır süren enflasyon oranın altındaki fiyat artışı haziranda da devam etti. Yani İstanbul'da konut yatırımcısına 16 aydır reel getiri sağlamadı.

TÜİK'in açıkladığı verilere göre inşaat maliyetleri 1 yılda yüzde 23 arttı. İNDER Başkanı Nazmi Durbakayım, geçen 16 aylık dönemde ise inşaat maliyetlerine yüzde 50'den fazla zam geldiğini, ancak henüz bunun fiyatlara yansımadığını söyledi.

TÜİK'in açıkladığı verilere göre inşaat maliyetleri 1 yılda yüzde 23 arttı. İNDER Başkanı Nazmi Durbakayım, geçen 16 aylık dönemde ise inşaat maliyetlerine yüzde 50'den fazla zam geldiğini, ancak henüz bunun fiyatlara yansımadığını söyledi.

ENFLASYON ALTINDA FİYAT ARTIŞI YATIRIMCI İÇİN BÜYÜK FIRSAT

İstanbul'da son 16 ayda konut fiyat artışları enflasyonun altında seyretti. 16 aydır reel getirisi düşen gayrimenkul sektörü böylece yatırımcılar için yeni fırsat oluşturmaya başladı. İstanbul'da reel getirinin olmaması konut fiyatlarının enflasyondan daha az artarak ucuzladığı anlamına geliyor. 

KONUT FİYATLARI DÜŞMEZ, FİYATLAR YÜKSELECEK

Fiyatların önümüzdeki dönem ya daha az düşeceği ya da yükselişe geçebileceği anlamına geliyor. Normalde fiyatların enflasyon oranında artması gerekirken, metrekare fiyat artışı 16 aydır enflasyonun altında seyrediyor. 

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) verilerine göre, haziran ayında İstanbul'da konut metrekare birim fiyatları bir önceki yıla göre yüzde 5.8 oranında arttı. Böylece, fiyat artışı haziran ayında 15,4 olan enflasyon oranın altında kaldı. Yani haziran ayında İstanbul konut yatırımcısına reel getiri sağlamadı. Merkez Bankası'nın verileri incelendiğinde 16 aydır reel olarak kayıpta. En son Şubat 2017'de yıllık yüzde 11 artan fiyatlar, enflasyonun üzerinde seyretmişti. O dönemde enflasyon artış oranı 10,13 olarak kaydedildi. 

MALİYET 16 AYDA YÜZDE 50 ARTTI

Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) mayıs ayında açıkladığı en son verilere göre inşaat maliyetleri geçen yılın mayıs ayına göre yüzde 23 arttı. İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER) Başkanı Nazmi Durbakayım da, son 16 ayda inşaat malzemelerine yüzde 50 zam geldiğini ancak firmaların bunu fiyatlara yansıtmadığını söyledi. Durbakayım, eylül ayında okulların açılmasıyla birlikte müteahhitlerin maliyet artışlarını fiyatlara yansıtacağını dile getirdi. 

Türkiye'de konutların metrekare ortalama fiyatı ise 2 bin 239 liraya yükseldi. Merkez'in verilerine göre Türkiye genelinde konut fiyatları son 1 yılda yüzde 10,45 oranında arttı. 2017 Haziran'da 2 bin 27 lira olan metrekare birim fiyatları, bu yılın haziran ayında 2 bin 239 liraya çıktı.

REELDE İSTANBUL VE ANKARA KAZANDIRMADI

Üç büyük ildeki son 1 yıllık fiyat değişimi hesaplandığında ise İstanbul ve Ankara'daki artışın Türkiye ortalamasının altında kaldığı görüldü. İstanbul'da metrekare fiyatları 1 yıl içinde 3 bin 755 liradan 3 bin 974 liraya çıktı. İstanbul'da fiyatlar yüzde 5,8 oranında artarken, Başkent Ankara'da ise artış yüzde 9,8 olarak kaydedildi. Ankara'da ortalama metrekare fiyatları bin 653 liradan bin 815 liraya geldi. 

İZMİR YATIRIMCISININ YÜZÜNÜ GÜLDÜRDÜ

İzmir bu dönemde de yatırımcısının yüzünü güldürmeye devam etti. Kentte konut fiyatlarında çift haneli artış Haziran'da da sürdü. İzmir'de fiyatlar yüzde 17,7 oranında artarak 2 bin 458 liradan 2 bin 894 liraya yükseldi.

2010'DAN BU YANA KONUT FİYATLARI 3 KATLANDI

Merkez'in son 8 yıllık verileri incelendiğinde, konut fiyatlarının 2010 yılından bu yana yüzde 150 arttığı hesaplandı. Türkiye'de 2010 yılında 895 lira metrekare fiyatları 2 bin 239 liraya çıktı.

3 büyük ilde 8 yıl içinde yatırımcısına en çok kazandıran il İstanbul oldu. Kentte fiyatlar 8 yılda yüzde 200 fırladı. 2010 yılında bin 328 lira olan metrekare birim fiyatları, 2018 Haziran'da 3 bin 974 liraya zıpladı. böylece fiyatlar 8 yılda 3'e katlandı.

İZMİR YATIRIMCI İÇİN CENNET

Ege'nin incisi İzmir de, fiyat artışında İstanbul ile yarışıyor. Son yıllarda hem konut geliştiricilerinin hem de yatırımcıların gözdesi hale gelen kentte metrekare fiyatları yüzde 192 oranında arttı. Metrekare birim değeri 988 liradan 2 bin 894 liraya kadar çıktı.

Türkiye'nin en çok konut satılan ikinci şehri Ankara'da ise fiyatlar 2'ye katlandı. yatırımcısına 8 yılda yüzde 108 kazandıran Başkent'te 870 liradan bin 815 liraya yükseldi.

ENFLASYON KONUT FİYATLARI KONUT REELDE KAZANDIRMADI KONUT FİYATLARI ENFLASYONUN ALTINDA KALDI İSTANBUL KONUT YATIRIMI ANKARA KONUT YATIRIMI İZMİR KONUT YATIRIMI TÜİK