İstanbul'da İlçe İlçe Kiralar!

İstanbul Kadıköy'de sıradan bir daire kirası 3 binden 2 bine gerilerken, yeni metro hatlarının açılması ile Üsküdar Ümraniye güzergahında yüzde 20 ile rekor düzeyde artış gösterdi.

Kentsel dönüşüm ile artan konutlar Kadıköy'de kiraları geriletirken yeni metro istasyonları ile Üsküdar Ümraniye güzergahında rekor artış oldu. İstanbul'un en pahalı yeri Beşiktaş olurken en ucuzu ise Beylikdüzü oldu

Kadıköy’de, sadece Fikirtepe’de 4-5 binden fazla yeni konutun üretilmesiyle birlikte ilçedeki kiralık fiyatları rekor seviyelerden düşüş eğilimine girdi. Uzmanlara göre 20 binden fazla konutun satış için beklediği Kadıköy’de satılık ev fiyatlarının hala yüksek seyretmesi nedeniyle ev sahipleri kiralama yolunu tercih ediyor. Geçen yıl 3 bin liraya yaklaşan kiralar Kadıköy’de 2 bin lira seviyesine geriledi. 

KONUT SAHİPLERİ BOŞ KALMAMASI İÇİN KİRADA İNDİRİME GİTTİ

Kiralık evlerin uzun süre boş kalması nedeniyle ilçede 2+1 tipindeki evler 1.200 ile 1.800 lira arasında değişen fiyatlarla kiralanıyor. Bağdat Caddesi ve civarında ise düşen konut fiyatları kiraları da etkilerken, ilçede deniz gören lüks konutlar hariç kira oranlarında yüzde yirmilere varan düşüş yaşandı. 

İstanbul

METRO KİRALARIN YÜZDE 20 YÜKSELMESİNE NEDEN OLDU

Kısa süre önce hizmete giren Üsküdar-Ümraniye Metrosu ise bölgedeki kira fiyatlarını uçurdu. 

ÜSKÜDAR: Kentsel dönüşümün henüz tam anlamıyla başlamadığı Üsküdar’da yeteri kadar konut stoku bulunmazken ilçedeki kiralık ev fiyatları 1.400 liradan başlıyor. Bu oran geçen yıl 1.000-1.200 lira civarındaydı. Öte yandan ilçede rezidanslarda fiyatlar 4.000 liraya kadar çıkıyor. 

ÜMRANİYE: Uygun kira fiyatları nedeniyle alt ve orta gelirli vatandaşların uzun yıllardır ilk tercihleri arasındaki Ümraniye’de ise kiralık ev fiyatları geçen yıl 800-900 lira ortalamaların dayken bu yıl 1.200 liraya ulaştı. 

GAZİOSMANPAŞA: İstanbul Yeni Havalimanı'na yakınlığı nedeniyle tercih edilen Gaziosmapaşa’da ise kiralar 900 liradan başlarken yeni evlerin fiyatları 1.800 liraya kadar yükseliyor. 

SARIYER: Yine Yavuz Sultan Selim Köprüsü’ne bağlantısı olmasa da yakınlığı nedeniyle Sarıyer’de de kira fiyatları yükselirken, ortalama 3.000 lira kira isteniyor.

BEŞİKTAŞ: İstanbul’un en yüksek kirası Beşiktaş’ta isteniyor. Beşiktaş’ta ortalama ev fiyatları 2.000 liradan başlarken Yıldız Teknik Üniversitesi ve Bahçeşehir Üniversitesi’nin yer aldığı ilçede üniversitelerin açılmasıyla beraber kira fiyatlarının daha yükseleceği ön görülüyor. 

BEYLİKDÜZÜ: İstanbul’un en uygun kiralarının olduğu ilçe ise Beylikdüzü. İlçede kiralar 650 liradan başlıyor. 

İSTANBUL İLÇELERİ İÇİN 2+1 DAİRE ORTALAMA KİRA

İSTANBUL İLÇELERİ İÇİN 2+1 DAİRE ORTALAMA KİRA

İSTANBUL KİRA İLÇE İLÇE KİRA DURUMU İSTANBULDA KİRALAR NE KADAR METRO ÜSKÜDAR ÜMRANİYE KADIKÖY