İstanbul Tuzla'dan Başlıyor

Kentsel dönüşüm sürecinde geliştirilen yeni projeler ile yeni yaşam alanları yaratan Tuzla Belediyesi, gayrimenkullerin istikrarlı fiyat artışına ve insanların huzurlu yaşam alanlarını tercih etmesinde önemli rol üstleniyor.

İş GYO Genel Müdürü Turgay Tanes, İstanbul'da en hızlı gelişen bölgenin Tuzla'dan başlayarak, Kartal ve Maltepe'yi içine alan bölge olduğunu söyledi. Bu gelişimin nedenlerinden biri olarak 3. Köprü güzergah ve bağlantı yolları sayesinde ulaşımın rahatlamasını gösterdi. Turgay Tanes, "Kuzey Marmara Otoyolu, Çanakkale Boğaz Köprüsü ve İzmit Körfez Geçişi projeleri ve bunlarla bağlantılı diğer yeni yapılanmalar bütün olarak düşünüldüğünde, geniş çaplı çember içinde kalan bölgenin kalkınmasının hız kazanması bekleniyor" dedi. 

Tuzla’da 3 Yılda 2.934 Bağımsız Bölümde Kentsel Dönüşüm Gerçekleşti

Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı, Tuzla’daki planlamanın kentsel dönüşüm projelerinin uygulamasını kolaylaştırdığını söyledi. Kentsel dönüşüm projeleri hakkında bilgi veren Başkan Yazıcı, “Kentsel yenileme çalışmalarını destekleyerek güvenli bir yapılaşma sağlamak istiyoruz. Yaşam için iyi bir yapılaşma, yapılaşmanın olduğu yerde yaşam alanları oluşturabilmek açısından kentsel, toplumsal ve kurumsal manada bir stratejiyi ortaya koyduk. Kentsel dönüşüm de bu sürecin bir parçası. Kentsel dönüşümü sessiz sedasız ama en iyi şekilde sürdüren ilçelerden bir tanesiyiz. 2009’da göreve başlar başlamaz kooperatiflerin ruhsatlandırılması için plan çalışması yaptık. Bazı sitelerde 15-20, bazı sitelerde 30 yıldır süren, yaklaşık 40 bin insanı yakından ilgilendiren bir sorunu çözdük. Bu plan sayesinde kooperatifler kendi kentsel dönüşümlerini yapabilir hale geldiler. Bu durum, o sitelerde yaşayanlar için çok büyük avantaj sağladı. Tuzla’da 2014 yılından bugüne 18 site, 2.775 konut, 161 işyeri olmak üzere toplam 2.934 bağımsız bölümde kentsel dönüşüm gerçekleşti” şeklinde konuştu.

Projelerinde halkın refah seviyesini yükseltmeyi de amaçladıklarını belirten Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı, Aydınlı Mahallesi’nde yapılacak Anadolu Yakası Yaş Sebze Meyve Hali ve Marina projelerinin yaklaşık 20 bin Tuzlalı’ya istihdam yaratacağını vurguladı. Marina projesi ile Tuzla’da hem merkez oluşturmayı hem de Tuzla’yı cazibe merkezi yapmayı hedeflediklerini belirten Yazıcı, “Kati kullanım iznini Türkiye’de en kısa sürede alan belediyelerden birisiyiz. İhale sürecini hazırladık ve ön yeterlilik şartnamesinde marinada çalışacak personelin Tuzla’da ikamet etmesi şartını koyduk. İhalenin ardından 18 ay içinde halkımızın hizmetine sunacağız” şeklinde ifadelerde bulundu.

Kentsel Dönüşüm sürecinde en çok mülkiyet sahipleri ve müteahhitler arasında çıkan uzlaşı problemleri sonucu hak kayıpları yaşanıyor ve bölgede yapımı uzun süren veya devam etmeyen projeler sebebiyle çevrede görüntü kirlilikleri ve ekonomik kayıplar meydana gelmektedir. Tuzla'da her perşembe günü belediye başkanı Dr. Şadi Yazıcı halk ile buluşarak ilçe sınırlarında yaşayan vatandaşların sorunlarını dinleyerek, Vatandaş - Müteahhit ( Finansör ) - Kamu - Hukuk anlamında çözüme kavuşturulabilecek konularda gerekli adımları atmaktan kaçmıyor, bilgilendirmeler yapılarak konular ele alınıyor ve değerlendiriliyor. İlçe belediyesinin almış olduğu kararların halk tarafından destek görmesi ve eksikliklerin sivil toplum kuruluşları ile istişare edilerek birlikte çözüme kavuşturulması yönünden Tuzla Belediyesi gelişimini ve geleceğini teminat altına almış görünüyor. Bu istikrarlı tutumu ile gayrimenkul yatırımcılarının ilgisini çekmiş görünüyor ki Tuzla'ya yapılan kaliteli projelerin sayısı her geçen gün artarak devam ediyor.

https://www.tuzla.bel.tr http://www.emlaksayfasi.com.tr
Tuzla PerspektifHarita