İstanbul depreminin ardından tsunami gelecek!

Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Haluk Özener, 5 Kasım Dünya Tsunami Farkındalık Günü dolayısıyla, Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü bünyesindeki Bölgesel Deprem-Tsunami İzleme ve Değerlendirme Merkezi’nde düzenlediği basın toplantısında Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü’nün 150 yıldır, deprem ve tsunami alanında ulusal ve uluslararası çalışmalar yaptığını anlattı.


                                       1. Bodrum’da tsunami meydana gelmişti

Özener, 2017’de Bodrum’da meydana gelen deprem neticesinde bir tsunami afetinin meydana geldiğini hatırlatarak, şöyle konuştu: “Bunun boyutları tabii ki Uzak Doğu’da rastladığımız ölçeklerde değildi ama gece meydana gelmiş bir tsunami afetinden bahsediyoruz. Bu eğer gündüz olsaydı, dalga yüksekliği biraz daha fazla olsaydı, sadece ekonomik kayıplar değil, can kayıpları da yaşayabilirdik. Türkiye’nin çevresindeki tsunami tehlikesinin hangi boyutlarda kaç metre dalga yüksekliği üretebileceğini hesaplamaya çalıştık. Bir deprem oluyor, tsunami tehlikesi var mı, yok mu? Eğer bir tsunami yaratacağını kendi algoritmamız içinde karar veriyorsak, bunu bize abone olan ülke ve kuruluşlara gönderiyoruz.”

                                              2. Tsunami bilgilendirme el kitabı

Tsunami bilgilendirme tatbikatı yaptıklarını ifade eden Özener, olası tsunami senaryolarına göre oluşabilecek dalga yükseklikleriyle ilgili bilgi notlarının ve tsunami bilgilendirme el kitabının internet ortamında tüm kullanıcılara açık olduğunu söyledi.

                                                3. Tsunami için hazırlıklı olun

Yaşadığınız bölge tsunami tehlikesi altında olabilir. Evinize en yakın toplanma alanı hakkında bilgi edinebilirsiniz. Tsunami, depremden birkaç dakika sonra gerçekleşir. Yaşadığınız binanın en üst katında bir toplanma alanı belirleyebilirsiniz. Tsunami dalgalarının erişemeyeceği yüksek yerlere çıkmanız gerekecek.

                                   4. Tsunami sırasında yapmamanız gerekenler

Tsunami uyarısı yapıldığında dalgaları görmek için limana veya sahile doğru gitmeyin. Nehir ve dere kenarlarından uzak durun. Yüzme bilginiz sizi tsunami dalgalarından korumaz. Bu nedenle tsunami uyarısı aldığınız an dalgaların ulaşamayacağı yüksek yerlere çıkmalısınız.

                                       5. “Bilim önemli rol oynuyor”

Özener, “Afet risk azaltma çalışmalarında bilim çok önemli bir rol oynamaktadır. Afet risk azaltım çalışmalarının hem afetin ekonomik boyutlarını azalttığı hem de sürdürülebilir kalkınmanın önemli bileşenlerinden birisi olduğu unutulmamalıdır. Afetten korunmaya harcanacak her 1 liranın, afet nedeniyle meydana gelebilecek ekonomik kayıplarda 7 liranın azalmasını sağlayacaktır.” dedi.

istanbul depremi tsunami deprem emlak emlak haberleri haber emlak gündemi