İnşaat Sektörü Yılın 2. Çeyreğinde 0,8 Büyüdü

TÜİK tarafından ikinci çeyreğe ilişkin büyüme rakamları açıklandı. Buna göre 2018 yılının ikinci çeyreğinde büyüme, bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 5,2 arttı.

TÜİK verilerine göre inşaat sektörü bu dönemde yüzde 0,8 büyüme kaydetti.

TÜİK verilerine göre inşaat sektörü bu dönemde yüzde 0,8 büyüme kaydetti.

YILIN İKİNCİ ÇEYREĞİNDE 5,3 BÜYÜDÜK

Üretim yöntemiyle Gayrisafi Yurt içi Hasıla tahmini, 2018 yılının ikinci çeyreğinde cari fiyatlarla yüzde 20,4 artarak 884 milyar 4 milyon 260 bin TL oldu.

Gayrisafi Yurt içi Hasılayı oluşturan faaliyetler incelendiğinde, 2018 yılının ikinci çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre zincirlenmiş hacim endeksi olarak; tarım sektörü toplam katma değeri yüzde 1,5 azalırken, sanayi sektörü yüzde 4,3 yükseldi. Ticaret, ulaştırma, konaklama ve yiyecek hizmeti faaliyetlerinin toplamından oluşan hizmetler sektörünün katma değeri ise yüzde 8 arttı.

İNŞAAT SEKTÖRÜ 0,8 BÜYÜDÜ

Söz konusu verilerde inşaat büyüme rakamları da yer aldı. Buna göre aynı dönemde inşaat sektörü yüzde 0,8 büyüme kaydetti.

Takvim etkisinden arındırılmış GSYH zincirlenmiş hacim endeksi, 2018 yılı ikinci çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 5,5 arttı. Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış GSYH zincirlenmiş hacim endeksi, bir önceki çeyreğe göre yüzde 0,9 arttı.

TÜİK 2018 İKİNCİ ÇEYREK BÜYÜME RAKLAMLARI İNŞAAT SEKTÖRÜ