İnşaat Sektörü 2019'da Büyük Sıçrama Yapacak!

Varyap CEO’su Erdinç Varlıbaş, gayrimenkul sektörünün 2019’dan sonra sıçrama yaparak 2005-2010 yıllarındaki günlerine döneceğini öngördüğünü, sektörde önümüzdeki 20 yıl boyunca kriz olmayacağını söyledi.

Varlıbaş "Şu an sektörde görülen durgunluk faiz ve kur yüzünden. Yaşanan durgunluk bir krize işaret etmiyor. Önümüzdeki 20 yıl boyunca da bu sektör krize girmez. Sektör, 2020'de sıçrama yapacak"

Müteahhitler, ev satışlarındaki durgunluğun ana nedeni olarak konut kredisi faiz oranlarının ve dövizin yükselmesi olarak gösteriyor. Bu yıl mayıs ayında yapılan faiz indirimiyle birlikte konut satışları 3 ayın ardından tekrar artışa geçmişti. Kampanyanın etkisinin görüldüğü haziran ayında da satışlarda yüzde 22'lik sıçrama olmuştu. 

ESKİ YAPI STOĞU VE GENÇ NÜFUS SEKTÖRDE KRİZİ 20 YIL ÖNLER

Perşembe günü Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ile bir araya gelen sektör temsilcileri, faiz ve döviz artışının inşaat sektörü durma noktasına getirdiğini anlattı. Varyap Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve CEO’su Erdinç Varlıbaş da konut satışlarına genç nüfus, ev satın almaya yönelik kültürel yapı, eskiyen konut stoku bir de faiz ve kur seviyesinin direkt etkisi olduğunu söyledi. Türkiye'nin genç nüfusu, kültürel yapısı ve eski yapı stokuyla büyük bir potansiyeli olduğunu ancak yüksek faiz ve kurun etkisiyle vatandaşların konut alımlarını ertelediğini dile getirdi. Şu anda sektördeki dar boğazın bir krize işaret etmediğini belirten Varlıbaş, faizlerin ve kurun düşmeye başlamasıyla da Türkiye'de en az 20 yıl daha konut krizi çıkmayacağını vurguladı. 

2019'DA SEKTÖR BÜYÜK SIÇRAMA YAPACAK!

2019'DA SEKTÖR BÜYÜK SIÇRAMA YAPACAK!

Yeni hükümet sistemi ve değişen küresel konjonktür ile birlikte önümüzdeki birkaç yılda Türkiye ekonomisinin daha da gelişeceğine bununla birlikte de ekonomik refahın da bugünün 3-4 katına çıkacağını öngördüklerini kaydeden Varlıbaş;  

"Biz sektör temsilcileri olarak, aynı kararlılık ve inançla üretmeye devam ettiğimiz sürece, hükümetimiz ile yakın temasta kalarak, umuyoruz ki düşen faiz oranları ile birlikte de özellikle önümüzdeki yıldan sonra 2005-2010 yılları arasındaki yükselişin bir benzerini hat  ta daha büyüğünü yasayacağız. Diğer bir ifadeyle 2019’dan sonra inşaat sektörü büyük sıçrama yapacak” dedi. 

KRİZ SÖYLEMİ TÜRKİYE'NİN ÖNÜNÜ KESMEK İÇİN ÇIKARILIYOR

Varlıbaş sektör için konuşulan kriz konusunun ise belirli kesimler tarafından dönem dönem bilerek çıkarıldığını belirterek, "Türkiye'de özellikle lider sektörü inşaat üzerinde büyük oyunlar oynanıyor. Manipülatif söylemler oluşturuluyor. Buradaki amaç ülke ekonomisini taşıyan bir sektörü baltalayarak, Türkiye'nin önünü kesmek. Biz bunu en dönemlerimizde hakkımızda çıkan söylentilerle de farkettik" iddiasında bulundu. 

ERDİNÇ VARLIBAŞ VARYAP MÜTEAHHİT ESKİ YAPI STOĞU GENÇ NÜFUS CEO İNŞAAT SEKTÖRÜ KONUT SEKTÖRÜ GAYRİMENKUL