İmar Barışı'nda Sayı 5 Milyona Yaklaştı, Yapı Kayıt Belgesi Tapu Yerine Geçmez!

İmar Barışı'nda başvuru sayısı 5 milyona, elde edilen gelir 2,5 milyara yaklaştı. 31 Ekim'e kadar devam edecek İmar Barışı'nda doğru beyan vermek sonradan sıkıntı yaşamamak için çok önemli.

İmar Barışı'ndan 10 milyonun üzerinden vatandaşın yararlanması bekleniyor. Uzmanlar başvuru yapmadan önce doğru beyan için destek alınmasını öneriyor.

İmar Barışı'ndan 10 milyonun üzerinden vatandaşın yararlanması bekleniyor. Uzmanlar başvuru yapmadan önce doğru beyan için destek alınmasını öneriyor.

İMAR BARIŞI'NDA BAŞVURU 5 MİLYONA YAKLAŞTI

Emlak Uzmanı Hatice Kolçak, "Süreç şu anda çok iyi gidiyor. Haziran'dan bu yana çok ciddi bir başvuru var. Her geçen gün de artıyor. Şu ana kadar 4 milyon 650 bin kişi başvuru yapmış. Bu da yaklaşık 1 milyon bağımsız yapıya tekabül ediyor. Yaklaşık 2 milyar liranın üzerinde gelir elde edilmiş durumda" dedi.

İMAR BARIŞI'NDA SON GÜN 31 EKİM

Türkiye'deki 26 milyon konutun 13 milyonunu ilgilendiren ve 31 Aralık 2017 tarihinden önce yapılan binaları kapsayan imar barışı için başvurular devam ediyor. Ruhsatsız yapılar, ruhsatlı olup ruhsata aykırı imalatlar, iskan alamamış ya da iskanlı fakat daha sonradan değişiklik ve ilaveler yapılmış yapıları kapsayan imar affı için başvurular 31 Ekim'e kadar sürecek.

2 MİLYAR LİRANIN ÜZERİNDE GELİR

Kolçak, "31 Ekim 2018 tarihine kadar başvuru yapabilecekler. Bakanlar Kurulu bu süreyi 1 yıl uzatabilir. E-devlet üzerinden 'yapı kayıt belgesi' alarak başvurular yapılıyor. Ödemeleri ise bu yılın sonuna kadar yaptıkları takdirde imar barışı sürecine dahil olacaklar. Yaklaşık 2 milyarın üzerinde bir gelir elde dilmiş durumda" diye konuştu.

2017 SONRASI YAPILAN BİNALAR BAŞVURU YAPAMAZ

İmar affında başvuruların doğru ve eksiksiz bilgilerle yapılması gerektiğini belirten Kolçak, "Bir de art niyetli olanlar var. Bir kere başvuru yapabiliyorsunuz. Çok doğru bir şekilde yapmanız gerekiyor. Süreç 31 Ekim 2017'den önceki yapıları kapsıyor; ama onlar bu tarihten sonra yeni kaçak kat, eklenti alanı yapanlar, sanki eskiymiş gibi başvuru yapmaya çalışıyorlar. Bu büyük bir cezai işlem demektir. Bunu yapmasınlar" dedi.

KAÇAK YAPILAR KAYIT ALTINA ALINIYOR, YIKIM KARARLARI İPTAL EDİLİYOR

Yıkım ve mahkeme kararlarının süreçle birlikte iptal olacağını kaydeden Emlak Uzmanı Kolçak, "İmar Barışı Haziran ayı başında yasal bir düzenlemeyle yapıldı. Yasa, mağdur olan yapı sahipleriyle kamuyu barıştırmak üzerine yapıldı. Yasal düzenlemeyle imar barışı imara ve ruhsata aykırı yapılan kaçak yapı, eklenti alanı, kaçak kat gibi yapıları yasal düzenlemeyle kayıt altına alıyor. Bu yasadan faydalananlar, bugüne kadar herhangi bir abonelik alamamışlarsa, her türlü alt yapıdan yararlanmaya başlıyorlar. Haklarında devam eden bir mahkeme süreci varsa, bu ortadan kalkıyor. Bir yıkım kararı varsa, iptal oluyor. Kaçak yapılar, tüm bunlardan faydalanıyor olacak" ifadelerini kullandı.

DOĞRU BİLGİ VERMEK ÖNEMLİ, YOKSA YATIRILAN PARA YANIYOR

Kolçak, " İmara, ruhsata aykırı yapılan her türlü kaçak yapı, kar ve eklenti alanı... Tüm bunların sahipleri başvuru yapıp kendi yapılarını kayıt altında alabilirler. Başvuru yapacaklar bilgileri doğru vermeli. Formları eksiksiz doldurmalılar. Yalan, hatalı beyan verildiği takdirde başvuruları iptal oluyor. Ayrıca yatırdıkları para da geri verilmiyor" dedi.

YAPI KAYIT BELGESİ ALAN AYRICA TAPU İÇİN BAŞVURU YAPACAK

Yapı kayıt belgesinin tapu yerine geçmeyeceğinin altını çizen Kolçak, "Yapı kayıt belgesi binayı resmi olarak kayıt altına alıyor. Tapu süreci ikinci aşama. Daha sonra müracaat ederek tapunuzu alabiliyorsunuz" diye konuştu. 

Sürecin ardından kaçak yapıların yıkılacağını kaydeden Kolçak, "Vatandaşlar çok şey kazanacak. 50 yılı aşkın bir süredir yapılan yapıların yarısından fazlası bu sürece giriyor. Bir türlü çözülemeyen, mahkemesi devam eden, yıkım kararı olan, abonelik ve alt yapı hizmeti alamayan bir sürü yapı var. Devlet imar barışı ile beraber vatandaşla barışmak istiyor; 'Ben sizi tanıyacağım, yapılarınızı kayıt altına alacağım. Ama bundan sonra böyle bir şey kesinlikle olmayacak.' diyor. Bu binaları başka türlü yasal hale getiremezsiniz. Bu, çıkmaza girmiş bir konu. Bu süreçten sonra yapılmış hiçbir kaçak yapı tanınmayacak ve yıkılacak. 13-14 milyon kişinin başvuru yapacağı düşünülüyor."

İMAR BARIŞI İMAR AFFI YAPI KAYIT BELGESİ YAPI KAYIT BELGESİ ALAN AYRICA TAPU İÇİN BAŞVURU YAPACAK