Hulusi Kentmen’in Evi

Yeşilçam filmlerinin zengin, tatlı, güleç yüzlü, muzip fabrikatör baba ve dede rollerinde karşımıza çıkan Kentmen’in çocukluğu İzmit’te geçmiştir.

Hulusi Kentmen 1912 yılının Mayısında, Bulgaristan Tırnova kentinde doğdu. Ailesi o yıllarda İstanbul Gümüşsuyu’nda bir eve taşındı. Kabataş'ta ilkokula başlayan Hulusi Kentmen’in babasının tayinin İzmit’e çıkmasının ardından aile İzmit’e taşınır.

Usta oyuncunun sanat ve mesleksel hayatı İzmit’te geçirdiği bu yıllarda başlar. Kentmen’in oyunculuğa olan bağlılığı hayata veda edene dek sürmüştür. Yeşilçam sinemasında en fazla filmde oynayan oyunculardan birisi olan Kentmen, 300’den fazla Türk filminde rol almıştır. Filmlerde hangi isimle rol alırsa alsın hepsinde babadır, belleklere sevimli ihtiyar baba olarak kazınmıştır.

Kentmen’in deniz tutkusu

Kentmen’in deniz tutkusu

Hulusi Kentmenin evi İzmit körfezinde bulunmaktadır. Çocukluğunu İzmit’teki evde geçiren Kentmen kendisini İzmitli olarak tanımlar. Kentmen’in deniz sevdası; tiyatro, keman tutkusu bu evde yeşermiştir.

Kentmen'in; ilkokuldayken okul bahçesine çıktıklarında körfezden gördüğü deniz, tutkusu olur. İstanbul’a taşınır.  İzmit ilkokulu ve daha sonra Akçakoca ilkoluna devam eden Kentmen yarım kalan öğrenimini İstanbul’da tamamlar.

Deniz Astsubay Okulu’nu bitirir. 34 yıl denizcilik yapar. Tüm bu yıllar içinde tiyatroyu da ihmal etmez. Halk evlerine giderek pek çok oyunda rol alır. 1938 yılında Refika Kentmen ile evlenen Hulusi Kentmen İzmit’teki evinde amatör olarak fotoğrafçılıkla ilgilenmiş, batı müziğinden vazgeçmemiş, keman çalmaya devam etmiştir.

Hulusi Kentmen’in evi onarım bekliyor

Hulusi Kentmen’in evi onarım bekliyor

Hulusi Kentmen’in İzmit’te evi bugün yıkılmak üzeredir. Ayakta durmakta zorlanmaktadır. Hulusi Kentmenin evi tarih koridoru projesine dahil edilmeye çalışılmaktadır.

Hulusi Kentmenenin evi alıcı bulmuştur. Yıkılmaya yüz tutsa da ayakta tutulmaya çalışılmaktadır. Kentmen, 81 yaşına 20 Aralık 1993 tarihinde böbrek yetmezliği sonucunda aramızdan ayrılsa da İzmit’teki evinde pek çok anısı yaşatılmaya çalışılmaktadır.

Torundan İzmit’teki tarihi eve ziyaret

Hulusi Kentmen’in torunu Melek Kentmen, geçtiğimiz aylarda İzmit’e gelerek dedesinin Veliahmet Mahallesindeki evini ziyaret etmiştir.

Yeşilçam’ın emektar isminin evi, binanın tarihi mimarisi bozulmadan rekonstrükte edilmeye, ayakta tutulmaya çalışılmaktadır.

Görsel kaynak: ozgurkocaeli.com.tr

Hulusi Kentmen