Güle Oynaya Kendi Evlerini Yıktılar...

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Tuna’nın “Vatandaşa hakkını eksiksiz teslim edin” talimatıyla tekrar başlayan görüşmeler neticesinde anlaşma sağlandı ve “vatandaş - belediye el ele” yıkım çalışmaları başladı.

Ankara'da geçmişte eylem ve olaylarla gündeme gelen, Dikmen Vadisi’nde son etap olarak da bilinen 4. ve 5. Etap’ta yaşayan vatandaşlarla Ankara Büyükşehir Belediyesi arasında anlaşma sağlandı. Bölgedeki gecekondularda oturan vatandaşlar Büyükşehir çalışanları ve aileleriyle birlikte yıkın çalışmalarına katılarak, güle oynaya kendi evlerini yıktılar.

Büyükşehir Belediyesi’nin sıfır sorunla yıkımlarına başladığı gecekondu sahipleri, uzun yıllardır devam eden sorunların çözüme kavuşturulmasından memnuniyet duyduklarını kaydederek, bölgede oturan vatandaşların da en kısa zamanda gecekonduları boşaltacaklarını söylediler. Başkent’te uzun bir aradan sonra ilk kez Dikmen Vadisi’nde gerçekleştirilen yıkım çalışmaları kavgasız ve gürültüsüz şekilde tamamlandı.

İlk 3 etapta olduğu gibi bölgedeki çirkin yapılaşmanın kaldırılarak yerine modern yaşam alanları oluşturulacağını belirten Anakra Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, “Dikmen Vadisi Son Etap Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projesi 188 hektar alanı kapsıyor. Proje ile öncelikle bölgede arsası ve tapu tahsis belgeli gecekondu sahiplerinden oluşan bin 530 vatandaşla anlaşma sağlandı. Yine proje alanında kalan, tapu ya da tapu tahsis belgesi bulunmayan 870 gecekondu malikiyle de Doğukent Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Proje alanında her malik için 200 metrekare arsa tahsis edilmek üzere rızasına dayalı anlaşmaya varıldı. Toplam dönüşüme konu 2 bin 235 gecekondudan bu güne kadar bin 945’i yıkılırken, yaklaşık 210’nun da yıkımı devam ediyor.”

Proje kapsamında oluşan imar ada/parselleri üzerinde inşa edilerek hak sahiplerine dağıtılacak konutların ihale sürecinin tamamlandığı müjdesini veren yetkililer, “İnşaat çalışmalarına de en kısa sürede başlanılacak. Şuanda anlaşma sağlanan bin 235 hak sahibi için konut üretimi yapılacak” dedi. Bölgedeki gecekondusu yıkılan hak sahiplerine aylık kira yardımı yapıldığını da hatırlatan yetkililer, bu yardımların konutların teslimine kadar süreceğini de kaydetti.

emlak gündemi emlak haberleri kentsel dönüşüm belediye haberleri güncel haberler yeni projeler emlak gündem güncel projeler haberler ankara dikmen dönüşüm evlerini yıktılar