GM Danışmanlarına Uzmanından İletişim Tüyoları

Uzman Psikolog Kazım Yurdakul, GM Danışmanlarına verdiği iletişim eğitimlerinden bazı ipuçlarını Emlak Gündemi okuyucuları için verdi.

Son yıllardaözellikle Gayri Menkul Sektörü çalışanlarına eğitim ve danışmanlık hizmetleriveren, eğitimci yazar, Uzman Psikolog Kazım Yurdakul'dan GM Danışmanları içiniletişim ipuçları aldık. Sizin için, kolay okunabilir olsun diye maddelerhalinde sıraladık:

  ·        Önce o iletişimden ne beklediğini düşün.Bu iletişimin sonucunda neye ulaşmak istiyorsun?

·        İletişimden beklediğin çıktıya göre adımlarını düzenle

·        Maçı kafanda oyna. Gireceğin veya sıklıkla girdiğin iletişim durumlarını zihninde sıklıkla canlandır. Mümkün olduğunca doğru adımları ekleyerek canlandır.

·        İletişim sırasında diğerini iyice anlamaya çalış: sor, dinle…

·        Diğerini “anladım” sanarak iletişim kurmak yerine, iyice anlamak için sorular sor. Bahsettikleri, onun için ne anlama geliyor?

·        Hem kulağınla sözlerini, hem gözlerinle beden dilini dinle. Ayrıca aldığın verileri, sen fark etmeden işleyip çıktılar üreten sezgilerine güven

·        İletişim sırasında, sadece o iletişimin konusu ile ilgilen

·        İkna etmek istediğinde, kişiyle yanyana iletişim kur. Ayakta ya da oturarak, yanyana… “L” biçiminde koltuk ya da sandalyelerde… Eğer masa varsa yuvarlak ya da oval bir masada tam karşı karşıya olmadan… En iyi ikna iletişimi, arada hiçbir engel (masa, kürsü vs.) olmadan “L”biçiminde iki koltukta kurulan iletişimdir.

·        Kişiyi red ederek değil kabul ederek konuş. Yani kişinin söylediklerine karşı çıkmak yerine, “onun durumunda, öylede olabileceğini” kabul ederek kendi görüşünü ekle

·        Mecazi, metaforik anlatımlar kullan

eğitim iletişim gm danışmanları uzman emlak gündemi emlak haberleri