Gayrimenkulde Yeni Yatırım Alanı

Sağlık Turizminde gelişmeler, yatırımcıları yaşlı bakımevi açma konusunda oldukça ikna ediyor

Avrupa'yı sarsan yaşlı nüfus, Türkiye'ye ilaç oluyor...

Avrupa'da yaşlı nüfusun hızla artması ve bu durumun Avrupa ekonomisinde maliyetleri artırması nedeniyle İspanya, Fransa, İtalya ve Yunanistan yaşlı bakım bütçelerini kıstı. Avrupa'nın en büyük ekonomisi Almanya ise arayışta... 

Avrupalı yaşlılar kendilerine alternatif destinasyonlar ararken pazardaki potansiyeli gören Türkiye bu alanda yatırım atağına geçti. Sağlık Turizmini Geliştirme Konseyi'nin (THTC) raporuna göre başta İstanbul, İzmir, Muğla, Aydın, Balıkesir olmak üzere bu konuda önemli yatırımlar yapılıyor. Sadece İzmir, Aydın, Muğla da toplam yatırım değeri 250 milyon dolar olan 6 bin yataklı yaşlı bakım evleri yapıyor.

THTC Kurucu Başkanı Emin Çakmak, Türkiye'de Ege ve Akdeniz çanağındaki 3, 4 ve 5 yıldızlı yaklaşık 500 bin yatak kapasiteli tesisleri ölü sezon olarak değerlendirilen kış aylarında ileri aktif yaşam turizmine açmaya hazırlandıklarını söyledi. Çakmak, "Avrupa'da 125 milyon 55 yaş üstü turist var. Bunlar arasında düzenli tedavi görmesi gereken yaşlılar da bulunuyor. Özellikle yaşlı bakım pazarında büyük bir potansiyel var. Buradaki potansiyeli gören yatırımcılar da Muğla, Aydın ve İzmir'de yaşlı bakım evleri açmaya hazırlanıyor" dedi.

Avrupa'da yaşlı bakımının ekonomiye ciddi bir yük getirmeye başladığına dikkat çeken Çakmak, "Devlet her birine ortalama aylık 4 bin euro verirken bu oranı 2 bin euroya düşürdü. Avrupa için bu düşük bir oran belki ancak Türkiye için oldukça yüksek. Bir yaşlı bakımı için bin euro harcansa yatırımcı bin euro kâr edecek" diye konuştu. Türkiye'de yaşlı bakım evlerinde bin 500'e yakın yabancının bulunduğu bilgisini veren Çakmak, yılda ortalama kişi başı 40 bin euro harcadıklarını kaydetti. Avrupalı yaşlıların emekliliklerini geçirmek istediği ülke sıralamasıyla ilgili bir araştırmayı da paylaşan Çakmak, "İlk sırada İspanya yer alıyor. Bunu Fransa, İtalya, Yunanistan ve Türkiye takip ediyor. Türkiye Avrupalı yaşlıların tercihinde ilk 5'te yer alıyor" ifadelerini kullandı.

İleri aktif yaşam için Türkiye'yi tercih eden ülkelerle ilgili de Çakmak, şunları anlattı: "Almanya, Hollanda, Norveç, İngiltere, Rusya, Azerbaycan, Danimarka ve Ukrayna'dan her yıl ortalama 500 bin misafir alıyoruz. Her biri aylık 2 bin euro harcıyor. Ülkemizde ileri aktif yaşam için 

Antalya, Alanya, Fethiye, Marmaris, Bodrum, Kaş, Kuşadası ve Didim tercih ediliyor." Ölü sezon olarak bilinen ekim-mart ayı arasının tercih edildiğini aktaran Çakmak, bu pazardan alınan payın büyümesi halinde turizmin de 12 aya yayılabileceğine dikkat çekti.

SABAH EKONOMİ Betül Alakent

sağlık turizmi emlak gündemi emlak haberleri yaşlı bakımevi