Fıçı Üretimine Harcanan 72 Yıllık Emek!

Bursa'nın İznik ilçesinde babasından öğrendiği fıçı yapımını 72 yıldır sürdüren İsmail Alkış'ın ürettiği ürünler, Türkiye'nin dört bir yanından talep görüyor.

Bursa'nın İznik ilçesinde babasından öğrendiği fıçı yapımını 72 yıldır sürdüren İsmail Alkış, Türkiye'nin dört bir yanından sipariş alıyor.

Bursa'nın İznik ilçesinde babasından öğrendiği fıçı yapımını 72 yıldır sürdüren İsmail Alkış, Türkiye'nin dört bir yanından sipariş alıyor.

72 YILLIK EMEK

Babasından öğrendiği mesleğinin ilçedeki son temsilcisi olarak 72 yıldır üretime devam ettiğini söyleyen İsmail Alkış (87) ürettiği meşe fıçılarının, sirke, turşu, zeytin, zeytinyağı gibi ürünlerin saklanmasında kullanıldığını belirterek, Türkiye'nin dört bir yanından sipariş aldığını belirtiyor. Alkış, İlerleyen yaşına rağmen mesleğini sürdürürken, irili ufaklı yılda ortalama 200 adetlik üretim gerçekleştiriyor.

FIÇILAR ARTIK DEKORATİF AMAÇLI ALINIYOR

Fıçıya konulan ürünlerin sağlıklı şekilde saklandığını belirten Alkış, halen kullanım amaçlı çok talep aldıklarını, son yıllarda bazı vatandaşların dekoratif amaçlı da ürünlerini tercih ettiğini bildirdi.

Alkış, "Türkiye'de benden başka kullanım amaçlı fıçı üreten yok diye biliyorum. Türkiye'nin her ilinden sipariş alıyorum. Bazen yurt dışından da talep geliyor ama ürün yetiştiremediğim için geri çeviriyorum. Bize telefonla ulaşıyorlar. Torunum gelen siparişlerin ölçüsünü alıyor. Biz de ona göre üretim gerçekleştirip kargo ile yaptığımız fıçıyı gönderiyoruz. Gönderdiğimiz ürünlerle ilgili hiç olumsuz dönüş almadık herkes beğeniyor, takdir ediyor."

İSMAİL ALKIŞ 72 YILDIR MEŞE FIÇISI ÜRETİYOR

İSMAİL ALKIŞ 72 YILDIR MEŞE FIÇISI ÜRETİYOR

FIÇILAR 100 YILA KADAR SAĞLAM KALIR

Ürettiği fıçıların yüzyıllar boyunca kullanılabileceğini vurgulayan Alkış, "Bu tahtalar kolay kolay çürümez. Fıçı eskir ve bozulur ancak tamirle kullanılmaya devam edilir. Bir fıçı 80-100 sene hiç tamir görmeden dayanır." diye konuştu.

YAPIM AŞAMASI ZAHMETLİ

Alkış, "Fıçının yapılacağı kerestenin kuruması için en az 4-5 yıl beklemesi gerekiyor. Yaş keresteden fıçı olmaz. 5-6 litreden, 10 bin litreye kadar fıçı üretebiliyorum. Üretimde bana torunum da yardım ediyor. El emeği göz nuru işler yapıyoruz. Babam da 40 yıl kadar fıçı üretmiş. Ömrümün sonuna kadar yapacağım. insanlara faydalı iş yaptığımı düşünüyorum."

UNUTULAN MESLEKLER FIÇI ÜRETİMİ BURSA İZNİK İSMAİL ALKIŞ DEKORATİF AMAÇLI FIÇI