Evin Metrekare Hesabı Nasıl Yapılır?

Ev alırken veya satarken en önemli konulardan biride evin metrekaresidir. Son olarak İmar Barışına başvuru sırasında karşımıza çıkan konutun metrekare hesaplaması nasıl yapılır? Haberimizde...

Evim metrekaresi yani konutun alanını doğru şekilde hesaplamak önemli. Bunu yapmak için ayrıca usta çağırmanıza gerek yok, yapılacak işlemler oldukça basit.

Evim metrekaresi yani konutun alanını doğru şekilde hesaplamak önemli. Bunu yapmak için ayrıca usta çağırmanıza gerek yok, yapılacak işlemler oldukça basit.

BRÜT VE NET HESAPLAMA AYRI

Satışa çıkardığınız ya da almayı düşündüğünüz evin metrekaresi, aslında bu evin yaşam alanını tam olarak ortaya koymayabilir. Özellikle tüm alanın hesaplandığı durumlarda ise en önemli nokta, brüt ve net metrekare hesaplamasını doğru bir şekilde ayırabilmektir. 

ÇÜNKÜ BRÜT METREKARE HESABINDA; duvar kalınlıkları, merdiven ve asansör boşlukları, elektrik şaftları gibi yaşam alanı olarak kullanılmaya elverişli olmayan ölçütler de, hesaplamaya dahil edilmektedir.

EVİN "NET" YAŞAM ALANINI HESAPLAMAK İÇİN;

Bu nedenle özellikle evin yaşam alanını hesaplamak istiyorsanız, evin her bir odasının ayrı ayrı hesaplanması ve bu değerlerin toplanması, en doğru sonuca ulaşmanıza yardımcı olacaktır. Yaşam alanınızın net değerlerini çıkardığınız zaman da, mobilyalarınız, aksesuarlarınız ve yaşam alanlarınız için doğru bölümlendirmeyi çok daha rahat bir şekilde yapabilirsiniz.

HESAPLAMA NASIL YAPILIR?

Evinizdeki bir odanın metrekaresini ölçmek istiyorsanız, yapmanız gereken işlem son derece basittir. Ancak bir odanın metrekaresini ölçmek için o odanın dikdörtgen şeklinde olması, her zaman daha doğru sonuçlar elde etmenizi sağlayacaktır. 

İki kenarın uzunluklarını birbiri ile çarptığınız zaman ise, o oda için metrekare cinsinden alan hesaplamasını yapmış olacaksınız.

ODANIZ DİKDÖRTGEN DEĞİLSE

Yine de her zaman dikdörtgen bir odaya sahip olmayabilirsiniz. Bu gibi durumlarda evin ya da odanın imar planı ile ölçümleme yapmanız daha doğru olacaktır. Bu nedenle özellikle bombeli ya da yuvarlak yapıda köşelere sahip bir odayı ölçmek isterken, odanın bombeli kısımlarını dik üçgenlere ayırmanız, en yakın sonucu elde etmenizi kolaylaştıracaktır. Bir dik üçgenin alanı, birbirine dik olan iki kenarın çarpımının yarısına eşit olacağından, çıkan sonuçları birbiri ile topladığınızda alanınızın metrekaresini rahatlıkla hesaplamış olursunuz.

ÖRNEK HESAPLAMA

Örneğin, iki farklı kenar uzunluğu bulunan bir odanın alan hesabını ele alalım. Duvarlardan biri 300 cm, diğeri ise 200 cm değerlerine sahipse, yapacağınız işlem bu iki değeri birbiri ile cm ya da metre cinsinden çarpmanız olacaktır.

300 cm x 200 cm = 6 m²

Kısaca bu örnekteki odanın yaşam alanı 6 metrekare olarak belirlenmiş olacaktır. Bu alan, net değeri verdiği için, tamamı yaşam alanınız için kullanılabilir anlamına gelmektedir. Bu nedenle özellikle ev satın almayı düşünüyorsanız, satıcı ile iletişime geçtiğinizde net alan bilgisini mutlaka edinmelisiniz.

METREKARE HESABI EVİN METREKARESİ NASIL HESAPLANIR METRE BRÜT NET