Ev Sahipleri Artık "Oğlum Evlenecek, Çık" Diyemeyecek!

Yargıtay 3. Hukuk Dairesi, ‘Oğlum evlenecek evimi boşalt’ mazeretinin her durumda geçerli olmadığına karar verdi. Emsal kararla artık ev sahipleri kiracılarını bu bahane ile evden çıkaramayacak.

Yargıtay ​3.Hukuk Dairesi, ev sahipleri ile kiracılar arasında sıklıkla karşılaşılan "Oğlumu evlendireceğim evimi boşalt" tartışmasında kriterleri belirledi.

Yargıtay ​3.Hukuk Dairesi, ev sahipleri ile kiracılar arasında sıklıkla karşılaşılan "Oğlumu evlendireceğim evimi boşalt" tartışmasında kriterleri belirledi.

KİRA KONTRATININ BİTMESİNE EN AZ 2 AY KALA BELİRTİLMELİ

Dava konusu olayda, kira sözleşmesine; ev sahibinin kontratı yenilemeyeceğini süre bitiminden en az iki ay önce bildirmesi şartı konuldu. Aynı şart kiracı için de getirildi. Ancak ev sahibi, kontrat bitimine iki aydan az süre kala, "Oğlum evlenecek, bu nedenle eve ihtiyacımız var" diyerek kiracının evden çıkmasını istedi. Kiracı evi boşaltmayınca, ev sahibi tahliye davası açtı. 

YARGITAY KİRACIYI HAKLI BULDU

Dava, İstanbul 10'uncu Sulh Hukuk Mahkemesi'nde görüldü. Mahkeme, ev sahibinin 'zorunlu ihtiyacı' diyerek, kontrat süresinin de sona eriyor olmasını dikkate alarak kiracının evi tahliye etmesi gerektiğine karar verdi. Temyiz üzerine dosya Yargıtay 3. Hukuk Dairesi'ne geldi. Daire, kira sözleşmesinde '2 ay şartı' bulunduğunu, kontrat yenileme süresine iki aydan az süre kalmışsa artık kontratın kendiliğinden yenileneceğini belirterek, yerel mahkemenin kararını bozdu.

EMSAL KARAR YARGITAY YEREL MAHKEME EV SAHİBİ KİRACI KİRA KONTRATI KİRA SÖZLEŞMESİ EV SAHİBİ OĞLUM EVLENECEK ÇIK DİYEMEYECEK KİRA KONTRATININ BİTMESİNE EN AZ 2 AY KALA BELİRTİLMELİ