Erzurum Kongre Binası Restore Edildi

Cumhuriyet'in temellerinin atıldığı Erzurum Kongresi'nin yapıldığı tarihi kongre binasının restorasyon çalışmaları sona erdi. Bina ziyaretçilerini bekliyor.

Erzurum Kongresi'nin yapıldığı tarihi binada, Osmanlı ve Cumhuriyet dönemi bir çok değerli tablolar ve Ülkemizde tek olan Esma-ül Hüsna sergisi yer alıyor.

Bin 900 yıllarının başında inşa edilen ve başlangıçta yatılı kız okulu olarak hizmet veren bina, Cumhuriyet döneminde satın alınarak eğitim amaçlı kullanılmasının yanı sıra Milli Mücadele de önemli kararların alındığı kongre binası olarakta kullanılmaya başlandı. Pek çok deprem ve yangın tehlikesi atlatan bina günümüze kadar ulaşmayı başardı.

Erzurum Kongresi'nin yapıldığı bina müze olarak hizmet veriyor

MÜZEDE PAHA BİÇİLEMEZ PEK ÇOK TARİHİ ESER SERGİLENECEK

Türkiye Cumhuriyeti'nin temellerinin atıldığı Erzurum Kongresi'ne de ev sahipliği yapan Kongre Müzesi'nde 2 yıl önce Kültür ve Turizm İl Müdürlüğünce başlatılan restorasyon çalışması sona erdi.

Müzenin daha fazla ilgi çekmesi ve yeni nesillere tarihin daha iyi anlatılması amacıyla başlatılan restorasyon kapsamında, müzede Osmanlı ve Cumhuriyet dönemine ait 76 paha biçilmez tablo ile toplamda 152 parça eser, Allah'ın 99 isminin yer aldığı Esma-ül Hüsna tabloları ve yaklaşık 3 bin kitap kapasiteli Erzurum'un ilk sanat kütüphanesi yer alıyor.

500 BİN ZİYARETÇİ HEDEFLENYİOR

Erzurum Kongresi'nin 99. yıl dönümünde yeni yüzüyle misafirlerini ağırlamaya hazırlanan müzeyi, yılda en az 500 bin yerli ve yabacı turistin ziyaret etmesi hedefleniyor. 

Erzurum İl Kültür ve Turizm Müdürü Cemal Almaz, Erzurum'daki Kongre Müzesi'nin Türkiye'deki resim heykel galerisi statüsündeki 3 müze merkezinden birisi olduğunu ve restorasyon çalışmalarının tamamlandığını söyledi.

Binanın 1864'te yatılı kız okulu olarak açıldığını, sonradan cumhuriyetin ilk yıllarında satın alındığını aktaran Almaz, "Bu bina 23 Temmuz 1919'da kongre binası olarak kullanıldı, sonra okul gibi eğitim amaçlı kullanılmış ve 1924'ten sonra ciddi yangın sonrası aldığı tahribatla restore edilerek yine sosyal bilimler, güzel sanatlar ve fen bilimleri lisesi gibi eğitim ve sosyal amaçla kullanılmış." dedi. 

ATATÜRK ERZURUM KONGRESİ KURTULUŞ MÜCADELESİ MÜZE ERZURUM CUMHURİYET DÖNEM OSMANLI DÖNEMİ GÖRÜLECEK YERLER TARİH