En Büyük Millet Kıraathanesi Açıldı

Başakşehir Millet Bahçesi içinde kurulan ve İstanbul'un en büyüğü olma özelliği taşıyan Başakşehir Millet Kıraathanesi hizmete açıldı.

Başakşehir Millet Kıraathanesi açılış törenine, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, TÜGVA Yüksek İstişare Kurulu Üyesi Bilal Erdoğan katıldı.

Başakşehir Millet Kıraathanesi açılış törenine, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, TÜGVA Yüksek İstişare Kurulu Üyesi Bilal Erdoğan katıldı.

TÜRKİYE'NİN EN BÜYÜĞÜ

Bakan Kurum, açılışta yaptığı konuşmada, yaklaşık 4 ay önce, 360 bin metre karelik alanı içeren millet bahçesinin açılışını gerçekleştirdiklerini anımsatarak, "O güne yetiştiremediğimiz, Cumhurbaşkanımızın Başakşehir'e, İstanbul'a söz verdiği Millet Kıraathanesini açmayı Allah bize nasip etti." diye konuştu.

Kurum, "Millet Kıraathanesi yaklaşık 2 bin 500 metre kare inşaat alanına sahip, içerisinde 100 bin kitap var. Bu kitapların 60 bini basılı kitap, yaklaşık 20 bini dijital kitap, 18 bini sesli kitap, 102 tane de kabartmalı kitabımız var. Yani engelli kardeşlerimiz de burada kitapları okuyarak ders çalışabilecekler." dedi.

KİŞİ BAŞI YEŞİL ALAN 15 METREKAREYE ÇIKACAK

Kıraathanenin girişinde çocuk kütüphanesi, seminer salonu, mescit, kafeterya bulunduğu bilgisini veren Kurum, "Gençlerimiz buraya geldiğinde, 7 gün 24 saat vakit geçirebilecekleri bir mekanı bugün Başakşehir'e, İstanbul'a kazandırmış oluyoruz. Biz 81 ilimizde millet bahçesi projesi yürütüyoruz. Kişi başı yeşil alan miktarını 15 metre kareye çıkarıp sizlerin oynayabileceğiniz, spor yapabileceğiniz, bisiklete binebileceğiniz o yeşil alanları yurt dışında gördüğümüz o büyük bölge parklarını tüm şehirlerimize inşa ediyoruz. Biz çevremizi, doğamızı korumaya ilişkin birçok proje geliştiriyoruz."

KENTSEL DÖNÜŞÜM HEPİMİZİ ÖNCELİĞİ

Bakan Kurum, kentsel dönüşümün en önemli öncelikleri olduğunu ifade ederek, "Bu işi doğru yönetebilmek adına, doğru örnekleri yaparsanız vatandaşınız sizin yanınızda oluyor. Bu güne kadar yaklaşık 580 bin konutun dönüşümünü sağladık. 81 ilimize bir genelge gönderdik. Genelge çerçevesinde o şehirdeki riskli alanları, riskli binaları valilerimiz, belediye başkanlarımız tespit edecekler. 3 ay içerisinde bize bildirecekler. Biz de en riskli alandan başlamak suretiyle önümüzdeki 5 yıllık süreçte 1,5 milyon konutun dönüşümünü hedefliyoruz."

KENTSEL DÖNÜŞÜMÜ İKİYE AYIRDIK

Kentsel dönüşümü ikiye ayırdıklarını anlatan Kurum, "Biri, o tarihsel alanlardaki dönüşüm. Diğeri de, deprem riski taşıyan, yıkılması muhtemel binalardaki dönüşüm. Tarihsel dönüşümü yaparken o bizim ecdadımızın, atalarımızın bize bıraktıkları o tarihi değerleri gün yüzüne çıkaracak, onları gelecek nesillere aktaracağımız bir dönüşüm sürecini yapmak istiyoruz. Diğer taraftan, o Kartal'da biliyorsunuz bir binamız yıkıldı ve altında 21 canımız gitti. Böyle riskli binaların olduğu alanlardaki dönüşümü yapmamız gerekiyor. Bu işe ilişkin de dönüşümün yıllık 300 bin konutun yaklaşık yüzde 10'unu TOKİ eliyle yapacağız. Diğer kalan kısmını da İller Bankası Müdürlüğümüz kanalıyla 4 milyar liraya kadar yüzde 50 faiz desteği vereceğiz. Tabi bunları yaparken en önemli önceliğimiz, mekansal strateji planımız var."

GELECEK 50 YILI PLANLIYORUZ

Tüm ülke genelindeki yatırımların 50 yılını, 100 yılını planlayacaklarını, nüfus artışını öngöreceklerini, lojistik alanları, ulaşım güzergahlarını içinde barındıracak, tarım ve turizm alanlarını, sanayi alanlarını hep birlikte bakanlıklarla iş birliği içerisinde çalışacaklarını belirten Kurum, o çalışma çerçevesinde kentsel dönüşümle ilgili bir master plan yapacaklarını söyledi.

Kurum, "Yaptığımız projeler, az katlı olacak. Vatandaşın rızasını arayacağız. Kentsel dönüşüm, hepimizin önceliğidir." dedi.

Başakşehir Millet Bahçesi Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank TÜGVA Yüksek İstişare Kurulu Üyesi Bilal Erdoğan