Emekliler için Sağlıklı Yaşam Köyü

55 yaşını geçmiş, emeklilik dönemindeki bireyler için Silivri Selimpaşa’da başlatılan ‘HerDem Sağlıklı Yaşam Köyü’, Acıbadem Grubu tarafından 7-24 sağlık hizmeti sunulan, 100 dönüm üzerinde modern bir köy.

Balkonu, kendine ait hobi bahçesi bulunan 100 evin şimdiden satıldığı projede 45 konakta toplam 614 ev var. Örnek daireler ise Temmuz’da hazır. Şirketin emeklilik hayali kuranlarla ilgili yaptığı pazar araştırması ise alanında ilk olma özelliğini taşıyor!

55 yaşın üzerindesiniz ve emekli oldunuz veya daha ileriki bir yaştasınız ve sağlık problemleriniz de var. Artık şehir içinde kalabalıkta yaşamak istemiyor ancak çocuklarınızın da zorlanmadan ulaşabileceği bir yerde yaşamayı hayal ediyorsunuz… Yaşıtlarınızla birlikte sosyalleşmek ve kendinize özel hobi alanlarınız olsun isterken, bir yandan da sağlık sorunlarınızla ilgili güvende hissetmeyi istiyorsunuz.

Tüm bu hayal ve gereksinimler, Türkiye’de 55 yaşını doldurmuş emekliler ile bugün nüfusun % 8,7’sine tekabül eden ve yaşlı nüfus olarak tanımlanan 65 yaş ve üzeri büyüklerimize ait… Yaşlı nüfusun oranının 2040 yılında % 16,3 olacağı ve sağlık konseptli bir yaşam projesinin daha önce hayata geçirilmemesi ise gayrimenkul yatırım ve geliştirme, turizm, sanayi imalat, sağlık ve hizmet sektörlerinde faaliyet gösteren Etra Holding, ABD’nin yaşlı yaşam uzmanı Avendelle ve Acıbadem Sağlık Grubu’nun İstanbul’un Silivri ilçesinin Selimpaşa Ortaköy beldesinde ‘HerDem Sağlıklı Yaşam Köyü projesini başlatmasının çıkış noktası oldu. Sağlık ise Türkiye için daha önce emekliler ve yaşlı bireyler için daha önce açılmamış bir kategori.

5 yıldır üzerinde çalışılan proje için Türkiye’de yapılan araştırma sonuçlarını ve proje ile ilgili son durumu anlatan Herdem İcra Kurulu Üyesi Mustafa Tayfun, “Türkiye’de 55 yaş üstüne yönelik bir araştırma o zamana kadar fazla yoktu. İstanbul’da yaşayan, A-B segmentinde, belli bir eğitim ve gelir düzeyine sahip kitle üzerinde yaptığımız araştırmamıza göre herkes yoğun çalışma döneminde emekliliğin hayalini kuruyor. Kimisi Urla’ya yerleşmek istiyor, kimisi Türkiye’nin her yerini dolaşmak, kimisi torunlarıyla vakit geçirmek, kimisi kafeterya açmak istiyor. Ancak hepsinin ortak hedefi, emeklilik döneminde de aktif ve akranlarıyla birlikte sosyal olmak. Farklı, daha önce yapmadıkları etkinlikleri de gerçekleştirmek istiyorlar. Artık kendi hayatını yaşamak ve kimseye yük olmak istememek bilinci yükseliyor. Her şeyden önce de doğal bir yaşam isteniyor” diye konuştu.

24 ay içinde faaliyete geçecek olan, 55 yaşın üzerindeki misafirleri kabul edecek merkez, sağlık ve yaşam imkanlarıyla ilgili hedef kitlenin ihtiyacı olabilecek her detayı barındıracak şekilde tasarlandı.

ABD’deki örnekleri inceleyerek projeyi Türk toplumuna uygun hale getirdiklerini kaydeden Tayfun, İstanbul’a yakın, doğal yaşamı olan ve havası temiz olan Silivri’nin Selimpaşa bölgesini seçtiklerini kaydetti. Projeyi, 100 dönüm üzerinde modern bir köy olarak planladıklarını belirten Tayfun, “Doğayla, toprakla uğraşayım ancak konforum da olsun diyen emekli büyüklerimiz için tasarladığımız proje, Türkiye’nin belki de en büyük özel köyü olacak. 614 tane köy evi var, geleneksel yatay mimari içinde. İki kattan daha fazla bir yapı yok ve bu her 2 katta yer alan asansörlü konaklar, ortak dayalı döşeli bir avluya açılıyor. Mimari böylece sosyalleşmeye imkan veriyor. Her bir konakta ise 7’si altta, 7’si üstte olmak üzere 14 daire var. 60 ile 86 metrekare arasında değişen evler, dayalı döşeli. Her evin kendine ait bir 15-20 metrekarelik hobi bahçesi ve balkonu var” diye konuştu.

HerDem Sağlıklı Yaşam Köyü Silivri Selimpaşa Acıbadem Grubu emekli köyü