Depremden sonra ne yapmalıyız?

Saat 05.36’da Yalova Çınarcık merkezli 4.1 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Deprem İstanbul, Kocaeli, Bursa ve Tekirdağ gibi çevre illerde de hissedildi. Aktif fay hatları üzerinde yer alan Türkiye’de, deprem sonrası yapılması gerekenler hakkında yetkililer uyarıyor ancak panikle istenmeyen olaylar yaşanabiliyor.

1. Deprem sonrası unutmamamız gerekenler!

Afete Hazırlık ve Deprem Eğitimi Derneği (AHDER) tarafından depremden sonra evde yapılması gerekenleri içeren liste oldukça önemli. İşte yaşanan bir deprem sonrası unutmamanız gerekenler!

2. Önceliği ilk yardıma verin

Öncelikle kendinizin, daha sonra bulunduğunuz yerdeki insanların yaralanıp yaralanmadığını kontrol ederek gerekli ilk yardımı yapın. Ancak nasıl müdahale edeceğinizi bilmediğiniz konularda kesinlikle müdahale etmeyin.

3. Ayakkabılarınızı giymeyi unutmayın

Depremden sonra çoğu kişi ayakkabılarını giymeden evden çıkıyor. Fakat bir depremde sokaklarda oluşacak muhtemel cam kırıkları ve yıkıntılar ayaklarınıza zarar vererek daha sonra büyük sorunlar oluşturabilir. Evden çıkmadan mutlaka hızlıca ayakkabılarınızı giyin.

4. Emniyetli yerleri seçin

Bulunduğunuz yerin emniyetli olup olmadığını kontrol edin. Depremden kaçmaya çalışırken başınıza farklı belaların açılmaması için bulunduğunuz yeri iyi seçin.

5. Şalterleri kapatın

Gaz, su ve elektrikle çalışan her şeyi kapatın. Deprem anında teknik sistemlerde de hatalar meydana gelebiliyor. Bu nedenle gaz, su ve elektriği mutlaka kapatın. Herhangi bir elektrik veya gaz sızıntısı evinizde büyük hasarlara neden olabilir.

6. Sakin olmaya dikkat edin

Sakin bir şekilde bulunduğunuz binayı terk edin. Deprem sona erdikten sonra sakin bir şekilde bulunduğunuz binayı terk edin. Binanın ne derece hasar aldığını kontrol edin. Her depremin sonrasında artçı depremler meydana gelir. Eğer yaşadığınız bina hasar aldıysa artçı depremler hasarı ciddi boyutlara taşıyabilir.

7. Açık bir alan bulun

Kendinize açık bir alan bulun. Binalardan, duvarlardan, direklerden, enerji hatlarından, üst ve alt geçitlerden, köprülerden, tünellerden uzak durun.

8. Yetkilileri dinleyin

Yetkililerin yaptığı hayati önem taşıyan uyarı ve açıklamaları dinleyin ve söylenenleri uygulayın. Yetkililerin uyardığı konulara özellikle dikkat edin.

9. Telefonu meşgul etmeyin

Acil durumlar dışında telefonunuzu meşgul etmemeye özen gösterin. Böyle bir durumda şarjınızın bitmesi sizi tamamen iletişimsiz bırakabilir. Ayrıca telefonunuzu meşgul etmeniz alacağınız önemli haberleri de engeller.

10. Binayı kontrol edin

Binanın hasar durumunu kontrol etmeden ve hasarsız olduğuna emin olmadan evinize girmeyin. Artçı sarsıntılara hazırlıklı olun.

deprem büyük istanbul depremi depremde yapılacaklar istanbul deprem gündemi