Çinliler İngiltere’de emlak yatırımına devam ediyorlar.

Çinliler İngiltere’ nin Avrupa Birliği’ nden çıkış kararı almasına rağmen, ülkede emlak yatırımı yapmaya devam ediyorlar.

İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden çıkış kararını aldığı 23 Haziran 2016 tarihinden 2017 sonuna kadar olan emlak satın alma verilerine bakıldığında Çinlililerin Brexit’e rağmen İngiltere’den konut almaya devam ettikleri ortaya çıktı. Referandum süreci ile sonrası karşılaştırıldığında Çinlilerin emlak alım oranı yüzde 43.2 artmış durumda.

Çin emlak portalı Juwai.com’un verdiği bilgilere göre Çinlilerin konut alımlarındaki artışın sebeplerinden en önemlisinin Brexit sonrası Pound’un değer kaybetmesi olduğu düşünülüyor. Çinlilerin konut satın alma trendinin 2018 yılında da devam edeceği öngörülüyor.

Juwai.com sitesi CEO’su Carrie Law, Çinlilerin İngiltere’den konut alımındaki yükselişin arkasında Pound’un değer kaybetmesi olduğunu ve Çinlilerin Brexit öncesine oranla yüzde 10 daha ucuza ev alabildiklerini belirtti.

Londra’da ortalama konut fiyatı 573 bin pound yani yaklaşık 3 milyon TL civarında seyrediyor.

Çinlilerin 2017 yılında en çok konut yatırımı yaptıkları ülkelerin başında Amerika Birleşik Devletleri geliyor. ABD’yi Avustralya, Kanada, Tayland, Yeni Zelanda, İngiltere, Malezya, Almanya, İspanya ve Yunanistan takip edi

emlak gündemi emlak haber gündem