Çinli Firmalar için Cazibe Merkezi Olduk

Enerji ve alt yapı yatırımlarında son yıllarda Uzak Doğu rüzgarı esiyor. Avrupa ülkeleri mesafelerini korurken Çinliler, enerji, otoyol ve köprü projeleriyle çok yakından ilgileniyor.

Çinliler, Osmangazi ve Yavuz Sultan Selim köprüleri ile Kuzey Otoyolundan çıkmak isteyen İtalyan Astaldi’nin hisselerinin yanı sıra inşa edilecek köprü ve otoyolları da izlemeye aldı.

Çinliler, Osmangazi ve Yavuz Sultan Selim köprüleri ile Kuzey Otoyolundan çıkmak isteyen İtalyan Astaldi’nin hisselerinin yanı sıra inşa edilecek köprü ve otoyolları da izlemeye aldı.

ÇİNLİLER TÜRKİYE'DEKİ OTOYOL İHALELERİNE VE KÖPRÜLERE TALİP

Astaldi, dünya genelinde ekonomik sıkıntılar yaşıyor. Hisselerini devretmek istiyor. Yavuz Sultan Selim ve Osmangazi Köprülerindeki hisselerine talipliler var. Kendi ortakları içinde de dışarıdan da var. Çinliler de ilgileniyor.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, Yavuz Sultan Selim ve Osmangazi Köprülerinin ortakları arasında İtalyan Astaldi’nin bulunduğunu anımsatarak, “Astaldi, ekonomik sıkıntı yaşıyor, dünya genelinde. Hisselerini devretmek istiyor. Sözleşmesi gereği bu projeleri finanse eden bankaları, burada yapılacak her türlü hisse devri, hak devri, sözleşme revizyonunda bilgilendirmek ve ilgili bankalardan onay almak zorunda. Haklarının herhangi bir şekilde gasp edilmemesi için. Bununla ilgili şu anda piyasa değerlendirmesi yapılıyor. ‘Burası bir işletme bu şirketin değeri ne? Bundan sonraki değeri ne olacak?’ Hisselerine talipliler var. Kendi ortakları içinde de dışarıdan da var. Çinliler de ilgileniyor” dedi.

Karayolları Genel Müdürlüğü, dolar kurunun fırlaması sonrasında birkaç kez ihalesi iptal edilen Aydın-Denizli Otoyolu’nu yeniden ihale etmeye karar verdi. İhale, 26 Mart’ta yapılacak. İsteklilerin, aynı gün tekliflerini sunması gerekiyor. Çinli firmalar bu ihaleyi alabilmek için yoğun çaba sarf ediyor.

SADECE ULAŞIM DEĞİL ENERJİ ALANINDA DA VARLAR

Türk enerji şirketleri, Çinli yatırımcılarla malzeme tedarikini de içeren finansman destekli yeni proje ya da işletmede olan yatırımlar için ortaklık ve işbirliği görüşmeleri yapıyor. Çinliler, başta kömür santralleri olmak üzere yenilenebilir enerji kaynaklarıyla da ilgileniyor. 

çinli Osmangazi köprüsü Yavuz Sultan Selim köprüsü