Bina Tamamlama Sigortası İle Alıcılar Güvence Altında

Son dönemde birçok inşaat firması maddi sorunlarını bahane ederek arkalarında binlerce hatta on binlerce mağdur bıraktı. Mağduriyetin önüne geçmek için Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, Bina Tamamlama Sigortası’nı (BTS) devreye aldı.

BTS, konut sahibi olmak isteyenlerin ön ödemeli konut satışı yoluyla edindiği ev için geliştirici firmaya anahtar tesliminden önce yaptığı ödemeleri teminat altına alan bir garanti sözleşmesi. Konut sahibi olmak isteyenlere anahtar teslim olmazsa BTS devreye giriyor. Böylece hem tüketici hem de inşaat şirketleri korunmuş oluyor.

Sistem ile yurtdışından sermaye akışı da ülkeye gelmiş oluyor

Rosenberg &Parker Türkiye’nin kurucu ortağı ve CEO’su Meltem Gezen konuyla ilgili olarak, “Bu yeni ekonomik enstrümanın ülkemizde faaliyet gösteren sigorta şirketleri içinde bir fırsat olduğunu düşünüyorum. Onlar da ürün yaygınlaştıkça, yabancı kökenli reasürans anlaşmaları ile ülkemiz ekonomisi için gayri nakdi kaynak sağlaması açısından önemli bir fayda sağlıyor olacak. Ayrıca sigorta şirketlerinin prim hacimlerini ve öz kaynaklarını arttırmasında fayda sağlayacak bir ürün. BTS, alternatifleri olan banka teminat mektubu, hakediş sistemi ve bakanlığın kabul ettiği alternatif sistemler gibi diğer teminatlandırma türlerinden çok daha farklı özelliklere sahip. Her yazılan 100 TL’lik poliçe için ülkemize 85 TL giriyor. BTS olmasaydı, yani banka teminat mektubu ile çözmek mecburiyetinde olsaydık, bu 100 TL bankalardan çıkıyor olacaktı. Bu yük bankalardan alınmış oldu. Sigorta şirketlerine yurtdışında fon toplama ve destek alma şansı da geliyor. Bir anlamda yurtdışından sermaye akışı da ülkeye gelmiş oluyor”

2023'e kadar 6.6 milyon konut hedefi 400 milyar dolarlık bir ekonominin oluşması demek

GYODER'in 2015 raporuna göre 2023 yılına kadar 6.6 milyon adet konut ihtiyacı var. Bu hedef bir anlamda 400 milyar dolarlık bir ekonominin oluşması anlamına geliyor. Gezen, “TÜİK verilerine göre ülkemizde her yıl en az 500 bin yeni konut satılıyor. Ortalama konut satış fiyatı olan 177 bin ile çarparsak, 90 milyar TL'lik hacim yaratan bir sektörden bahsediyoruz. Geçen sene de bütün teşviklerle beraber 1 milyon 200 bin yeni konut satılarak rekor bir yıl yaşandı, Avrupa lideri olduk. Dolayısıyla Bina Tamamlama Sigortası ürününün hızla yayılacağını düşünüyoruz" diye konuşuyor.

Rosenberg &Parker Meltem Gezen Bina Tamamlama Sigortası