BAŞBAKANDAN SİNGAPUR'A BİRLİKTE İNŞAAT YATIRIMI ÇAĞRISI...

Para Singapur'dan; Müteahhit Türkiye'den...

Başbakan Binali Yıldırım, Uzakdoğu Asya ziyaretinin ilk durağı Singapur’da, “Singapur’un elindeki para kaynağını Türk müteahhitlerinin gücüyle birleştirelim ve özellikle Suriye ve Irak’ın imar edilip ayağa kaldırılmasında ortak yatırımlar yapalım" teklifinde bulundu. 

Başbakan Binali Yıldırım Uzakdoğu Asya ziyaretinin ilk durağı olan Singapur’da Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) ile Singapur İş Konseyi tarafından ortaklaşa düzenlenen Singapur-Türkiye İş Forumu’nda ortak yatırım yapılabilecek sektörlere dikkat çekti. Başbakan, özellikle müteahhitlik hizmetlerinde iki ülkenin müthiş işbirlikleri yapabileceklerinin altını çizdi.

Başbakan, "Singapurlu iş adamları ve işadamları sadece Türkiye’de değil; Türkiye’de konuşlanıp, Kafkaslar’da, Orta Asya’da, Ortadoğu’da, Afrika’da, Balkanlar’da, her yerde iş yapabilirler. Özellikle önümüzdeki 10 yıl içinde, bölgede muazzam iş potansiyeli var. Suriye’de, Irak’taki bu karışıklık herhalde ömür boyu devam edecek değil. Bunun sona erdirilmesi için Türkiye, diğer ülkelerle çok büyük gayret sarf ediyor. Dolayısıyla bu bölgelerin imar edilmesi, yapılması, oradaki yaraların sarılması, oradaki insanların geleceğe hazırlanması, büyük imkanlar, gayretler gerektiriyor. Bunu beraber yapabiliriz” diye konuştu. 

Başbakan, özellikle Singapur’un güçlü finans kaynağına dikkat çekerek Singapur’un elindeki para kaynağını Türk müteahhitlerinin gücüyle birleştirilmesi teklifinde bulundu. Yıldırım sözlerini şunları da ekledi:  “Siz de Temasek, CIC ve devletin imkanları var. Bizde de tecrübe var. Türk müteahhitleri bugün dünyada yüklendikleri iş bakımından Çin’den sonra geliyor. Çok büyük tecrübeleri var. Tecrübe, yetişmiş iş gücü, kapasite, finansal imkanlarla bir araya gelince pek ala çok güzel işler başarılabilir.”

başbakan binali yıldırım singapur müteaahitlik emlak gündemi emlak haberleri